XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | JetStream OC |
| Model | NE6406TU19T1-1061J |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4060 Ti 16GB |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Core Clock | 2310 MHz |
| Boost Clock | 2595 MHz |
| CUDA Cores | 4352 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 18 Gbps |
| Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT APIs, Vulkan 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | DisplayPort 1.4a, up to 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR |
| HDMI 2.1a: up to 4K 240Hz or 8K 60Hz with DSC, Gaming VRR, HDR | |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | 4th Generation Tensor Cores |
| 3rd Generation RT Cores | |
| NVIDIA DLSS 3 | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| 0-dB Technology | |
| Exquisite Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W or Greater System Power Supply |
| Power Connector | 1x 8-pin Supplementary Power Connectors |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 slot |
| Dimensions | 249.9mm x 114.9mm x 49.7mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Performance, Not Great Fans - Gareth, 30 October 2024
The GPU chip itself performs as well as expected. Much cooler and quieter than my old 1070 Ti. The cooler is a standard that multiple brands use. The fans have an unpleasant whine at certain frequencies, and I've had to work around this with an alternate BIOS and custom fan settings.
- Retail Therapy UPGRADE - Christo, 4 August 2023
What a pleasure dealing with WOOT-WOOT-WARE!!!
placed my order, less than 24hours, delivered. After a "short" 4-hour session... This card is *a* treat.
I upgraded from the 3060Ti-8GB to this 4060ti-16GB. COD MW2 on ULTRA > 130fps on 144hz, 24" with intel i5-11 and 32Gb DDR4.
Happy-ness *IS* this customer with company and purchase.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
G.Skill F4-3200C16D-32GIS Aegis 32GB (2x16GB) DDR4-3200MHz CL16 1...
In stock with WootwareR6,499.00
R6,199.00
Save: R 300!
Crucial CT1000P3PSSD8 P3 Plus 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 2280 Solid St...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
MSI B550M PRO-VDH WIFI AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro ATX Deskto...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,499.00
Save: R 100!


















