XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Infinity OC Series |
| Model | NED47TSS19T2-1043S |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 Ti SUPER |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Graphics Clock | 2340 MHz |
| Boost Clock | 2640 MHz |
| CUDA Cores | 8448 |
| GPU Architecture | Ada Lovelace |
| Memory | |
| Memory Bandwidth | 672GB/s |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | NVIDIA Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1a |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Palit TurboFan Blade |
| Palit 0-dB TECH | |
| Ultra-Wide Copper Base | |
| DrMOS | |
| SFF-Ready Enthusiast GeForce Card | |
| 3rd Generation Ray Tracing Cores | |
| 4th Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS 3 | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| Real-Time Ray Tracing | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA Multi-Projection | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA Vulkan RT API | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA Omniverse | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| 2x 8th Generation NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| 5th Generation NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| CUDA Capability 8.9 | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 285W |
| Power Connector | 1x 16-pin |
| Included Power Cable | 16-pin to 2 x 8-pin power cable |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 294mm x 116mm x 49.5mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Beast - Francois, 10 January 2025
Card is an absolute beast for gaming, even the likes of Indiana Jones and the Great Circle fly with Raytracing / ultra settings and 1080p / DLSS. It really is something to behold. It is also decent for AI image generation, 3D rendering, video and most creative workflows too.
- Very Happy - Andrew, 2 December 2024
Temperatures are good. Runs Hogwarts Legacy 1440p, Ultra settings, Ultra Ray Tracing @ 100fps in Hogsmead village with Ryzen 7 7700X. Over 100fps in other areas. 16Gb Vram is for future proofing definitely.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









