XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
Contact for AvailabilityR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,799.00
Save: R 3,200!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Jetstream |
| Model | NED407T019K9-1043J |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Core Clock | 2310MHz |
| Boost Clock | 2610MHz |
| CUDA Cores | 7680 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| Gale Hunter Fan Design | |
| Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Consumption | 200W |
| Power Connector | 1x 16-pin PCIe |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.1 Slot |
| Dimensions | 328.9 x 130.5 x 63.5 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Huge Upgrade - Doug, 20 October 2023
Upgraded to this card from my old RTX2070 workhorse as part of a new full custom build. I wanted excellent ray tracing performance at 1440p for the latest titles, and to take advantage of the 4x series frame generation facilitated by the upgrade optical flow processors, as I'm big into single player games with excellent graphics and wanted a smooth experience.
The step up in performance has been nothing short of spectacular, I have gone from slide-showing my way around basic raytracing effects in CP2077 to playing with max settings including full path tracing with DLSS 3.5 ray reconstruction, all hitting 90 to 100 fps at 1440p (frame gen results in a reasonable 50ms frame time but it's not noticeable to me). I get similar jaw dropping visuals and performance in Portal with RTX. Counter Strike 2 runs at well over 300fps. It's an incredible step up from where I was, I've played a bit already and I am still struck with disbelief at the fidelity and fluidity of the raytracing effects, and that this card can even do the magic that it does to present such computationally expensive settings as a playable game. The price was a tough pill to swallow, but I must say the performance has been worth it, I got exactly what I wanted, true next gen experience. Can't wait for Alan Wake 2, thanks Wootware! - Handles everything 1440P - Dimitri, 20 July 2023
Going for a non RGB build, this specific model is the perfect fit.
Big cutout and airflow on the backplate ensuring the GPU has very decent cooling.
4070 ti can handle all games 1440P - incredibly happy and have no need to want for better since upgrading to 4070 ti.
If you are looking for a non RGB build (Hassle free due to no additional software needed to control RGB), that runs quietly, impressibly cool and easily handles games at 1080/1440P, then this is the graphics card for you. - Absolutely fantastic card - Raimund, 9 July 2023
Upgraded from a GTX 1080 and this card is something else. Able to run pretty much anything at very high fps at 1440p. Cyberpunk 2077 plays like a dream and looks stunning. Also very impressed with Palit here as even though this is the cheapest RTX 4070 Ti I could find, the cooler on this thing is amazing. Even under full load on ultra settings, it barely even touches 60 degrees. All in all, very happy with this card.
- Great upgrade - Yaseen T, 20 June 2023
Recently upgraded from a 2070 super to this Palit 4070ti. really impressed with the card at this price point. DLSS3 and Frame generation is game changers. mostly gaming on a 1440p monitor but Im currently playing Death Stranding and Miles Morales max settings at native 4k @ 50-60fps on my TV (LG Nano86)










