XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | GameRock |
| Model | NED4080019T2-1030G |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Base Clock | 2205MHz |
| Boost Clock | 2505MHz |
| CUDA Cores | 9728 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 22.4 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate (12_2) |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1 |
| 3x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| GamerRock ARGB | |
| Midnight kaleidoscope | |
| Dual BIOS | |
| Gale Hunter Fan | |
| Anti-Gravity Plate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Consumption | 340W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 4-Slot |
| Dimensions | 329.4 x 137.5 x 71.5 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Wow! what a card - Luke , 3 January 2024
First time buying Palit, was a little hesitant at first with this 4080 being on the cheaper side in comparison to its competition but man was I happy when it arrived.
Really great build quality, overall design is very nice, the card is quite heavy so would definitely recommend utilising the supplied support to combat any GPU sag.
Not much room for overclocking but there is really no need - The card is a monster.
Quiet and cool - worth every penny. - Beast of an AIB card - Luca, 27 March 2023
This 4080 is a beast, low temps and good performance.
Handling 4K very well and runs approximately 2985 ~ 2955 MHz @ 1.095V at low 50s degrees at 320W.
Aethsthetics are nice too :) [You are also able to sync the lights with your rgb hub with the included rgb cable] - Is cold - Michael, 2 March 2023
Powerful GPU. Enough beef for all the hungriest of games. If you like RGB, this is a rainbow box that rocks in sync with all your ARGB synced lights. Cooler is so overkill for this GPU, running a ice cold 8c above ambient on idle and 30c above ambient maxed out. Comes with a kick stand to keep away that sag. Boss GPU.
- Absolute Powerhouse - Vella, 8 February 2023
The Palit Geforce RTX 4080 is an absolute powerhouse of a GPU! With its advanced technology and top-notch performance, it's no wonder why it's considered one of the best graphics cards on the market. Whether you're a hardcore gamer or a content creator, this GPU will definitely not disappoint. The ray tracing capabilities are a game-changer, bringing new levels of realism to your favorite games. The speeds are lightning-fast and the cooling system is incredibly efficient, making sure your GPU stays at optimal temperatures even during intense gaming sessions. Overall, I would give the Palit Geforce RTX 4080 a full 5-star rating and highly recommend it to anyone in need of a top-notch graphics card. You won't be disappointed!
- Amazing build quality - Jacques, 12 January 2023
Really happy with this card. Build quality is phenomenal. Temps are great. Just make sure your case can fit it
- Great value at this price point compared to other 4080's - Prem, 29 December 2022
This is the first Palit gpu I've purchased and i'm surprised by its quality. Minimal coil whine and the card stays under 60c. The one downside of this card is definitely its overclocking abilities as its limited to 102% power limit but at stock it performs just as good as any other 4080.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!










