Zotac GeForce RTX 5080 SOLID CORE OC ZT-B50800J2-10P 16GB GDDR7 2...
In stock with WootwareR32,999.00
R25,499.00
Save: R 7,500!
PNY GeForce RTX 5080 Triple Fan VCG508016TFXPB1 16GB GDDR7 256-bi...
In stock with WootwareR32,499.00
R24,999.00
Save: R 7,500!
Palit GeForce RTX 5080 GamingPro OC NE75080S19T2-GB2031A 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,499.00
Save: R 7,000!
PNY GeForce RTX 5080 OC Triple Fan 16G VCG508016TFXPB1-O 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,999.00
Save: R 6,500!
Gigabyte GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G GV-N5080WF3OC-16GD...
In stock with WootwareR31,999.00
R27,999.00
Save: R 4,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 AORUS MASTER 16G GV-N5080AORUS M-16GD 1...
In stock with WootwareR35,999.00
R31,999.00
Save: R 4,000!
Gigabyte GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G GV-N5080GAMING OC-16GD 16...
In stock with WootwareR32,499.00
R28,499.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5080 Infinity 3 NE75080019T2-GB2035S 16GB GDDR7...
Stock Coming SoonR31,999.00
R24,999.00
Save: R 7,000!
ASUS GeForce RTX 5080 Noctua OC Edition RTX5080-O16G-NOCTUA 16GB ...
In stock with WootwareR45,999.00
R37,999.00
Save: R 8,000!
MSI GeForce RTX 5080 GAMING TRIO OC G5080-16GTC 16GB GDDR7 256-bi...
In stock with SupplierR29,574.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | Gaming Pro Series |
| Model | NE75080019T2-GB2031A |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5080 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Graphics Clock | 2295 MHz |
| Boost Clock | 2617 MHz |
| CUDA Cores | 10752 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell 2.0 |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 30Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | TurboFan Blade |
| Dual Ball Bearing Fans | |
| Air Deflector | |
| ARGB Sync EVO | |
| Dual Bios | |
| Palit Thunder Master | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 331.9 x 127,1 x 60mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great card - Ulrich, 29 January 2026
Runs much cooler than I expected. It may be a bit tricky to support the GPU to prevent GPU sag as the fans take up most of the space, and as another poster mentioned, the card does have its own rigidity to negate this, however; I have managed to support mine at the very edge just in case.
The only downside so far for me is that in order to turn off the RGB, you have to have ThunderMaster running. Perhaps there is a way in the BIOS to turn it off as well, but I have not looked so far.
Comes with a cute little mouse pad as well. - Excellent value for money - Francois, 13 January 2026
On par with other brands based on independent reviews. Runs quiet and cool with expected performance for an OC 5080.
GPU sag is a concern with the lack of a dedicated support. Apparently the metal backplate is supposed to act as a rigid support fixed to the chassis. I don't notice any sag however so it's probably fine... - 5 stars - Rick, 29 December 2025
Best price x performance 5080 at the moment.
It runs quiet enough under load. If you have any other sound on while you're gaming/working it won't be noticeable. Very happy with the purchase. - Great card rivals performance of the higher end brands. - Prem, 19 June 2025
The card performs in line with what would be expected from a rtx 5080 even though it is the cheapest model available.
On average when gaming the card reaches around 62c.
In terms of overclocking I've been able to get the card at a stable +390mhz on core and +3000mhz on memory which sees around 3202mhz in actual gameplay. Temperatures when overclocked reach up to 67c with a custom fan curve set.
Build quality is decent although mainly on the plasticky side(excluding the metal backplate) but this is to be expected based on the price.
Would definitely recommend this card as it matches the higher end models in terms of performance for around 6-10k less. - People love to hate... - Deon, 10 February 2025
In spite of all the negativity around this product, coming from an older 3000 series card, this thing ROCKS!!
Overclocked it to 4090 performance, and even though i didnt believe in framegen before - this generation, seeing is believing. I am now converted.
Card is also rock solid & Quiet (i was a bit worried since the Palit 3070 cooler was loud, and still struggled with heat), but this card is silent and never goes above 70* even after a C+500 M+2000 overclock!
Luckily I could get a card right as it launched @27k. But sadly the USA Tariff issue, the scaplers, and just the limited supply has caused this product to be much more expensive Palit still has best price - other partner cards are just waaay too overpriced even in normal conditions.
Will buy Palit again any time
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!
Montech Century II 1050 ATX 3.1 1050W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,399.00
R2,099.00
Save: R 300!
ASUS ROG Strix X870E-E Gaming WIFI AMD X870E Ryzen Socket AM5 ATX...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,499.00
Save: R 3,700!
ID-Cooling FX360 INF 360mm ARGB Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,549.00
R1,349.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
























