Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | PURE X870A Series |
| Model | PURE X870A WIFI 7 (52122-02-40G) |
| Chipset | AMD X870 |
| CPU Support | Supports AMD Socket AM5 Processors including Ryzen 9000/8000/ 7000 Series Desktop Processors |
| Memory Support | 4x DIMMS |
| Dual Channel DDR5 | |
| Maximum Memory Capacity 256GB(4x 64GB) | |
| up to 8400 MHz(OC) | |
| PCI-E Expansion Slots | 1x PCIe 5.0 x16 |
| 1x PCIe 4.0 x4 in 16x slot | |
| 1x x PCIe 3.0 x1 in 1x Slot | |
| Display Connectors | 1x DisplayPort |
| 1x HDMI | |
| Audio | Realtek ALC897 HD Audio |
| 7.1 Channel | |
| Network | Realtek RTL8126 5 Gigabit Ethernet |
| M.2 WiFi 7 Module, Support 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be, 2.4 GHz/5GHz/6 GHz band | |
| Bluetooth 5.4 Support | |
| Front USB Headers | 1x USB 3.2 Gen2 (1 x Type-C) |
| 1x USB 3.2 Gen1 (2 x Type-A) | |
| 2x USB 2.0 (4 x Type-A) | |
| Rear Ports | 1x DisplayPort |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ45 LAN | |
| 2x Wi-Fi Antenna One-click Flash BIOS Button | |
| 2x USB 2.0 | |
| 4x USB 3.2 Gen1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen2 Type-A | |
| 6x Audio Jacks | |
| 1x USB 4.0 40G (DisplayPort Alt mode & 15W PD) Type-C | |
| Storage | 1x PCIe 5.0 M.2 |
| 2x PCIe 4.0 M.2 | |
| 4x SATA | |
| Dimension | 305mm x 245mm |
| ATX | |
| Debug LED | DRAM: Yellow |
| CPU: Red | |
| GPU: White | |
| Boot: Green | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
ASUS TUF Gaming X870-PLUS WIFI AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
In stock with WootwareR8,499.00
R6,999.00
Save: R 1,500!
Gigabyte X870 EAGLE WIFI7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop M...
In stock with WootwareR6,299.00
R4,699.00
Save: R 1,600!
Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX De...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,999.00
Save: R 1,300!
Gigabyte X870 GAMING X WIFI7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX Deskto...
In stock with WootwareR6,899.00
R4,999.00
Save: R 1,900!
Gigabyte X870 AORUS ELITE X3D ICE WIFI7 AMD X870 Ryzen Socket AM5...
In stock with WootwareR6,699.00
R5,999.00
Save: R 700!
Sapphire 52122-02-40G PURE X870A WIFI 7 AMD X870 Ryzen Socket AM5...
In stock with WootwareR6,599.00
R5,499.00
Save: R 1,100!
ASUS ROG STRIX X870-A GAMING WIFI AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with SupplierR12,499.00
[RECERTIFIED] Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 ICE AMD X870 Ryzen...
In stock with WootwareR7,199.00
R5,999.00
Save: R 1,200!
ASUS ROG Strix X870-F Gaming WIFI AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with SupplierR10,599.00
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,699.00
R21,499.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Montech Century II 1050 ATX 3.1 1050W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully...
In stock with WootwareR2,399.00
R2,099.00
Save: R 300!
AMD 100-100001368WOF Ryzen 9 9900X3D 5.70GHz 12-Core Zen 5 Socket...
In stock with SupplierR11,482.00
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!








![[RECERTIFIED] Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 ICE AMD X870 Ryzen...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/g/i/gigabyte-x870-aorus-elite-wifi-7-ice-0_2.jpg)















