Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | COMBAT DB Series |
| Model | COMBAT DB 650W (SF-650C12DB) |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 650W |
| 80 Plus Efficiency | Bronze Rating |
| 20%: 82% ; 50% : 85% ; 100% : 82% (115V) | |
| Intel Power Design Guide | EPS Version: 2.92 |
| ATX Version: 2.52 | |
| Fan | 120mm Fan |
| Long Life Silent Bearing | |
| PFC | Active |
| Modular Cables | Non Modular Design |
| Connectors | 1x 24-Pin Motherboard Cable (600mm) |
| 1x 8-Pin (4+4) EPS 12V Cable (600mm) | |
| 1x Twin-Headed PCIe 8-Pin (6+2) Cable (500 + 150mm) | |
| 1x PCIe 8-Pin (6+2) Cable (500mm) | |
| 4x SATA Connectors | |
| 4x Molex Connectors, 1x Floppy Drive Connector | |
| AC Input Voltage | 100V - 240V |
| Input Frequency Range | 50Hz / 60Hz |
| DC Output Voltage | 3.3V, 5V, 12V, -12V, 5VSB |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP |
| Safety Certification | TÜV / CB / CE / UKCA / FCC / RoHS / cTUVus / EAC |
| Dimension | 140 x 150 x 86mm (D x W x H) |
| Weight | 2.0kg (approx) |
| Colour | Black |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Powered by ASUS: Wootware Power AMD B550 & NVIDIA RTX 5060 Desktop Gaming PC
From: R27,340.00
To: R37,003.00
Out of stock
- Super PSU - Grant, 11 September 2025
Super cheap, super fast delivery, Super Flower FTW.
- super flower blooming sofar - Abdul, 9 September 2025
Was easy to install work as intended at a good price.
- PSUs are so expensive now - Richard, 11 August 2025
Cables are very stiff, especially the daisy-chained CPU supplementary power.
The black ribbon cables are much nicer than the lower end "ketchup and mustard" that sticks out of some cheaper sleeved setups. - So far good - Janu, 23 July 2025
It is very good so far and very good for the price !
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Toshiba MG10ADA800E MG10 Series 8TB 3.5" SATA 6Gbps 512MB Cache 5...
Contact for AvailabilityR5,758.00
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,799.00
R3,799.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech NX600 120mm Black PWM High Performance CPU Cooler
Contact for AvailabilityR819.00
R699.00
Save: R 120!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,799.00
Save: R 1,200!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
Dell SE2725HM 27" Full HD (1920x1080) 100Hz 8ms IPS Desktop Monit...
In stock with WootwareR4,199.00
R2,499.00
Save: R 1,700!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
HIKSEMI HS-SSD-WAVE-P-512G WAVE 512GB M.2 2280 PCIe 3.0 NVMe Soli...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,799.00
Save: R 400!























