| SPECIFICATIONS | |
| Brand | TeamGroup |
| Series | SSD's |
| Model | TM8FPW002T0C101 |
| Capacity | 2TB |
| Sequential Read | 7,400 MB/S |
| Sequential Write | 6,400 MB/S |
| TBW | 1024TB |
| DRAM Cache | No |
| Interface | PCIe Gen4x4 with NVMe |
| Voltage | DC 3.3V |
| Operation Temperature | 0˚C - 70˚C |
| Storage Temperature | -40˚C to 85˚C |
| IOPS (Read) | Up to 650K |
| IOPS (Write) | Up to 660K |
| Weight | 7g |
| Dimensions | 80(L) x 22(W) x 3.7(H) mm |
| Humidity | RH 90% under 40°C (operational) |
| Vibration | 80Hz-2000Hz/20G |
| Shock | 1,500G/0.5ms |
| MTBF | 1,600,000 Hours |
| Operating System | Compatible with Intel and AMD platforms |
| Windows 11 / 10 / 8 / 7 / Vista | |
| Linux 2.6.33 or later | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Or 1024TBW |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- It's Teamgroup - Bradley, 21 October 2025
Perfect choice!
- 2TB is the new standard for storage. - Marco, 8 November 2024
With the size of modern games reaching 100 GB or more it has really shown me how important it is to get 2 TB of storage. With my first PC build i had only gotten 1TB for my OS and my games as well as work files. Now with this extra 2TB of storage i don't have to worry about my storage getting full for a very long time. The SSD's read and write times feel instantaneous!
It also has a high durability rating meaning it can last you a very long time without needing it to be replaced. Overall i highly recommend this SSD.
- Amazing budget SSD - Arneev, 6 January 2024
Great speeds, great price and from a respectable brand!
It is DRAM-less but at this price point I was expecting that. It works like a charm tho, it's so fast and it loads in larger games quickly and everything just feels really snappy. It's amazing. Would recommend - Performs like the specs say - Cady, 29 November 2023
I had a Mushkin NVMe in my pc and replaced it with this. The rated spec on the mushkin was half the speed of this and I can really feel it. The OS and apps and games all load literally twice as fast (I timed it). Very happy with this purchase
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
XPG AGAMMIXS60-2T-CS GAMMIX S60 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,999.00
R5,799.00
Save: R 4,200!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!



