Customers Who Viewed This Product Purchased
Seagate ST2000DM008 Barracuda 2TB 7200RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Red NAS Storage |
| Model | WD20EFRX |
| Interface | SATA III 6 Gb/s |
| Capacity | 2 TB |
| Form Factor | 3.5" |
| Performance | |
| Interface Speed | 6 Gb/s |
| Data Transfer Rate | 147 MB/s |
| Cache | 64 MB |
| Spindle Speed | 5400 RPM |
| Load/Unload Cycles | 600,000 |
| MTBF | 1,000,000 |
| Workload Rate | 180 TB/year |
| Power Requirements | |
| Read/Write | 4.1W |
| Idle | 2.7W |
| Sleep | 0.4W |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 0 to 65°C |
| Non-Operating Temperatures | -40 to 70°C |
| Operating Vibrations | 30 Gs/2ms |
| Operating Vibrations (Read Only) | 65 Gs/2ms |
| Non-Operating Vibrations | 250 Gs/2ms |
| Idle Noise Level | 23 dBA |
| Seek Noise Level | 24 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Size (HxLxW) | 26.1 x 147 x 101.6 mm |
| Weight | 600 g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,199.00
Save: R 1,200!
ADATA AD5S560032G-S PREMIER 32GB (1x32GB) DDR5-5600 CL46 1.1V Bla...
In stock with WootwareR10,199.00
R7,299.00
Save: R 2,900!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,699.00
R11,799.00
Save: R 3,900!



















