Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | Purple Surveillance |
| Model | WD23PURZ |
| Specifications | |
| Recording Technology | CMR |
| Interface | SATA 6 Gbps |
| Formatted Capacity | 2TB (2000GB) |
| Form Factor | 3.5" |
| Native command Queuing | Yes |
| Advanced Format | Yes |
| RoHS Compliant | Yes |
| Deployment | Support for NVR systems with up to 8 bays & 64 cameras |
| Performance | |
| Interface Transfer Rate | 180MB/s |
| Cache (MB) | 64MB |
| RPM | 5400 RPM |
| Reliability & Data Integrity | |
| Load / Unload Cycles | 300,000 |
| Non-recoverable Read Errors per bits Read | < 1 in 10^14 |
| MTBF | 1,000,000 Hours |
| Workload Rate | 180 TB/ Year |
| Average Power Requirements | |
| Read / Write | 3.8W |
| Idle | 3.2W |
| Standby & Sleep | 0.3W |
| Environmental Specifications | |
| Operating | 0°C to 65°C |
| Non-Operating | -40°C to 70°C |
| Idle Acoustics | 21 dBA |
| Seek Acoustics | 26 dBA |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 26.1 x 147 x 101.6mm (H x L x W) |
| Weight | 0.45kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Seagate ST2000DM008 Barracuda 2TB 7200RPM SATA 6Gb/s 256MB Cache ...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,849.00
Save: R 350!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
XPG AX5U6000C3032G-DTLABBK Lancer Blade 64GB (2x32GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR23,999.00
R19,999.00
Save: R 4,000!



















