Customers Who Viewed This Product Purchased
Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD Green |
| Model | WDS200T2G0A |
| Capacity | 2TB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA III 6Gb/s |
| Performance | |
| Sequential Read | Up to 545MB/s |
| Power | |
| Average Active Power | 80 mW |
| Max Read Operating | 2.200 mW |
| Max Write Operating | 3.100 mW |
| Slumber | 30 mW |
| DEVSLP | 15 mW |
| Reliability | |
| Mean Time To Faliure (MTTF) | Up to 1 million hours |
| Environmental | |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-operating Temperatures | -55°C to 85°C |
| Operating Vibration | 5.0 gRMS |
| 10Hz - 2000Hz | |
| Non-operating Vibration | 4.9 gRMS |
| 7Hz - 800Hz | |
| Shock | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Certifications | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI, CE, Morocco, RCM, UKCA |
| Physical Dimensions | |
| Dimensions | 100.50mm x 69.85mm x 7.00mm |
| Weight | 32.7g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very good value - Andries, 7 September 2023
I am using this as a second (data) drive in my Asus Expertbook laptop. Good value (capacity for the price) and performance is obviously far better than a HDD.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









