Western Digital WDS100T5B0E WD BLUE SN5100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,749.00
Save: R 1,750!
Western Digital WDS500G5B0E WD BLUE SN5100 500GB M.2 2280 PCIe 4....
In stock with WootwareR3,799.00
R2,199.00
Save: R 1,600!
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,999.00
R4,799.00
Save: R 6,200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
Kioxia LTC10Z480GG8 EXCERIA 480GB SATA 3.0 6Gbps Solid State Driv...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,259.00
Save: R 940!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR10,099.00
R4,699.00
Save: R 5,400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,299.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD Blue SA510 Series |
| Model | WDS200T3B0A |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | SATA 3.0 |
| Sequential Read Speed | Up to 560MBps |
| Sequential Write Speed | Up to 520MBps |
| Power Consumption | |
| Average Active Power (MilliWatts) | 60mW |
| Maximum Power Draw (Read) | 1.8W |
| Maximum Power Draw (Write) | 2.0W |
| Slumber Mode | 36mW |
| DEVSLP Mode | 12mW |
| General | |
| MTTF | Up to 2.25 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 70°C |
| Non-Operating Temperatures | -55°C to 85°C |
| Operating Vibrations | 5.0 gRMS, 10-2000 Hz, 3 axes |
| Shock | 1,500 G @ 0.5msec Half Sine |
| Endurance | 500TBW |
| Dimensions | 100.2 x 69.85 x 7.0mm (L x W x H) |
| Weight | 34.6g (approx) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good value for money - Derrick, 29 January 2026
The price is very good and the drive is great. Other big computer shops were selling the same product for a rip off price. They literally charge thousands more for the same product. Fortunately for me they had no stock so when I found out about WootWare and their prices I jumped to make the purchase. The other shops said they would order and promised to call me back but it is now several weeks later and they never called me back.
- High Quality and affordable - Bradley, 25 November 2024
I think it's pretty well priced for an SSD at with such a high storage capacity. Absolutely love it, fits into my computer perfectly and now I can run more demanding games on a faster drive. Absolutely love it.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









