| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | Zotac Gaming |
| Model | RTX 3060 Twin Edge (ZT-A30600E-10M) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1320 MHz |
| Boost Clock | 1777 MHz |
| CUDA Cores | 3584 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 15 Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| HDCP | v2.3 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Zotac IceStorm 2.0 Advanced Cooling Technology |
| Zotac FireStorm Utility | |
| Active Fan Control with FREEZE Fan Stop | |
| Metal Backplate | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Package Contents | Zotac GeForce RTX 3060 Gaming Twin Edge |
| User Manual | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 600W |
| Power Consumption | 170W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual Slot |
| Dimensions | 224.1 x 116.3 x 39.2 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- ZOTAC FTW - Lendorin, 29 April 2024
Zotac has never let me down, and love the included stickers :P
- best budget gpu - Munga, 19 March 2024
accurate shipping update,
best budget gpu on the market, coupled it with an I7 12th gen and played FC24, PUBG plus other games on max settings. - Excellent product - Alphawave Golf, 29 February 2024
This is an excellent upgrade from my previous graphics card (GTX1660Ti)! My 3D software runs efficiently on the Geforce RTX 3060. Rendering is also 4x faster than my previous gpu!
- Great lord - Zazoreal, 3 November 2023
Great card for the cash you spend. If you need that extra V-RAM like I do on my digital art programs. I'd also look out for the Palit RTX 4060 around the same price and is better if you are CPU limited. Around (10fps) faster with frame gen as a bonus. My friend owns one that he bought from Wootware after I told him about it.
Great work Wootware...geez. I asked for over night delivery and it came the next day. It was Fast and I knew exactly where my GPU was in the process of delivery. Keep up the good stuff. - Massive upgrade - Tshilidzi, 22 September 2023
1 year 1 month using this gpu,still works perfectly and has no issue since purchase,worth it,great quality product and extremely satisfied with the performance at 2160p ultra,my only regret was not upgrading sooner.Better frame rates the Rtx 3060 goodness????
- My first graphics card - Denzil, 11 September 2023
This is my first graphics card and so far it has been awesome. It was delivered one day early which was great. I rushed home from work and installed the card. Had everything staged already so I was playing God of War 2018 within minutes. I am so amazed at how good this game looks. My first real pc gaming experience!
- Super Happy - Henrico, 2 August 2023
I am Supper Happy and very impressed with not only the price of the GPU but also how easy it was to buy and how quickly it came. Wootware will definitely have my buying here again.
- Non-RGB version - Byron, 1 May 2023
Important to note that you get the Twin Edge (this 3060) and the Twin Edge OC (the RGB 3060). I'm super glad I went with this one, as I like the more minimalist RGB profile (RAM and Case Fans). Performance on this is top notch for a mid-tier card. Will play almost every game on Ultra Graphics (it will obviously start struggling with Ray-tracing without DLSS)
- RTX Workhorse! - Craig, 7 April 2023
This RTX 3060 12GB is a real workhorse. I know nothing about games so will only speak of my experience of number crunching for other workloads. If you're doing data analytics or machine learning, this is a great GPU for you! Fits nicely is the best bang for buck range.
- Amazing in everyway - Michael, 13 March 2023
I ordered my devices on Friday, and received in on the Monday morning. It is amazing device well packaged and the device itself is amazing. Just need to get a monitor to keep up with this amazing hardware.
- Awesome gpu - Ruan, 20 February 2023
Definitely recommend. Enough power to run modern games at high specs. An awesome buy for a cheap price!
- Brand only really affects the price - Jason, 13 January 2023
Coming from a MSI 1050ti , I’m funding the zotac quality to be just as good, this zotac 3060 has been running just fine for the last month or so and now in the December holidays I put it through it’s paces and has held up just fine, love the metal back plate that makes it a lot more sturdy and that it doesn’t sag like my 1050ti did, was nervous at first for going with a cheaper brand but so far I’m pretty convinced there’s no difference
- Great card and even greater service!! - Conwynn, 6 December 2022
I've been playing games with a Ryzen5 apu since May this year... But with the addition of my Zotac RTX 3060....... WOOOOOOOOOW!!!
Awesome card, great for "balling on a budget"
And the quick delivery from Wootware, double WOOOOOOOOW! That's why I always recommend wootware to anyone and everyone who asks ???? - Awesome Graphics Card - Ruan, 30 November 2022
Went from a GTX 1060 to the Zotac RTX 3060 and it was worth it! Great graphics card. Delivery was also very quick. Happy with the product.
Counter-Strike Global Offensive 300 to 400 FPS on average. - Very happy with my new graphics card - Joshua, 21 November 2022
Firstly, it was received within 1 working day (over the weekend but still amazing response time)
Secondly, I couldn't be more happy with the performance.
I got recommendation of Wootware from a friend's colleague and definitely will be passing on the same message - Great stuff - Werner , 5 November 2022
Bought this card about a week ago and I can honestly say it's quite a little beast. Well worth the money & currently on a insanely good deal!
- Great Service - Product yet to be tested - Dirk, 14 October 2022
Wootware helped solve issues regarding products they did not even sell me. All my PC needs going forward will be reserved for Wootware. I can not describe how pleased I am with the service. A company where it actually felt my needs were highly regarded, not just my wallet.
- Zotac RTX 3060 Twin Edge - Roux-Han, 3 June 2022
It's an amazing GPU to say the least. Definitely worth the price and makes your gaming experience much better. It is very light and can easily fit into any build.
- Good deal! - Christiaan, 23 May 2022
Got it for the best price from Wootware. The GPU arrived fast and it performs very great. I am satisfied. You can also download Firestrom from Zotac's website to make adjustments to the card.
- Great Product and Great Value for Money. - Hassen, 23 May 2022
I am very happy with my GPU. I literally could not find it cheaper elsewhere. Also the wootware team did a great job in keeping me informed as to what was going on with my order. Delivery was super cheap too.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!


