Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,199.00
R10,799.00
Save: R 2,400!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR75,999.00
R62,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,799.00
R7,799.00
Save: R 3,000!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | NVIDIA 40 Series Graphics Cards |
| Model | ZT-D40700F-10P |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Boost Clock | 2535MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| ICE Storm 2.0 Cooling | |
| Spectra 2.0 RGB | |
| Metal Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600W |
| Power Consumption | 215W |
| Power Connector | 1x 16-pin PCIe 12VHPWR |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slot |
| Dimensions | 307.7 x 125.2 x 58.5 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Exceeds expectations - Thomas, 4 July 2023
Upgrading from a GTX1070, performance is wonderful and very happy with the power draw as this card did not need a psu upgrade for my 650 watt, comes with GPU anti sag support










