Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Zotac |
| Series | NVIDIA 40 Series Graphics Cards |
| Model | ZT-D40700H-10M |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4070 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Boost Clock | 2490MHz |
| CUDA Cores | 5888 |
| GPU Architecture | Nvidia ADA Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21Gbps |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-Bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 @60Hz |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ada Lovelace Streaming Multiprocessors: Up to 2x performance and power efficiency |
| 4th Generation Tensor Cores: Up to 2X AI performance | |
| 3rd Generation RT Cores: Up to 2X ray tracing performance | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| Game Ready and NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| GDDR6X Graphics Memory | |
| ICE Storm 2.0 Cooling | |
| Spectra 2.0 RGB | |
| Metal Backplate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 600W |
| Power Consumption | 200W |
| Power Connector | 1x 8-pin PCIe |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.2 Slot |
| Dimensions | 225.5 x 123.2 x 40.1 mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Don't think the Ti is worth it - Waldo, 27 December 2023
Replaced my rx 6650 xt with this and its working amazingly. Stable diffusion is so much faster now rendering images in mere seconds when it took hours previously.
It's also a lot smaller than my last card and is less audible. Temps seem about the same as well. Haven't really tried ray-tracing yet and probably never will since I don't care too much about it.










