| Model | AW3423DW |
| Display | |
| Panel Size | 34" |
| Panel Type | QD-OLED (Quantum Dot Light-Emitting Diode) |
| Resolution | 3440 x 1440 |
| Refresh Rate | 175Hz (Native with DisplayPort 1.4a) |
| 100Hz (Native with HDMI 2.0) | |
| Response Time | 0.1ms (grey-to-grey) |
| Contrast Ratio | 1,000,000:1 (peak) |
| Colour Gamut | 99.3% DCI-P3, 149% sRGB |
| Colour Depth | 10-bit, 1.07 billion colours |
| Colour Accuracy | Delta E<2 |
| Brightness | 250 cd/m² (typical) |
| 1000 cd/m² (peak) | |
| Viewing Angle | 178° / 178° |
| Physical | |
| Height Adjustable | Yes, Up to 110mm |
| Tilt Angle | -5° to 21° |
| Swivel Angle | -20° to 20° |
| Wall Mountable (VESA) | Yes, 100 x 100mm |
| Connectivity | |
| Display Outputs | 1x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.0b | |
| USB Interface | 1x USB 3.1 Gen 1 5Gbps Type-A Upstream |
| 2x USB 3.1 Gen 1 5Gbps Type-A Downstream (rear) | |
| 2x USB 3.1 Gen 1 5Gbps Type-A Downstream (bottom) | |
| Additional | 1x 3.5mm Headphone Jack (bottom) |
| 1x 3.5mm Line-Out Jack (rear) | |
| Power | |
| Voltage Required | AC 100-240V (50/60Hz) |
| Power Consumption (Max) | 200W |
| Power Consumption (Operating) | 42.3W |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | 0.5 Watt |
| Power Consumption (Off Mode) | 0.3W |
| General | |
| Dimensions (WxHxD) | 815.2 x 364.1 x 137.1mm (without stand) |
| 815.2 x 415.6 x 305.7mm (with stand compressed) | |
| 815.2 x 525.6 x 305.7mm (with stand extended) | |
| Weight | 6.92kg (without stand, for VESA mount) |
| Package Contents | 1x Alienware AW3423DW Monitor |
| 1x DisplayPort 1.4 Cable | |
| 1x Mini-DisplayPort to DisplayPort 1.4 Cable | |
| 1x USB 3.2 Upstream Cable | |
| 1x Stand with Riser and Base | |
| 1x Cable Cover | |
| 1x VESA Adapter Kit with 4x M4 Screws | |
| Factory calibration report | |
| Alienware Welcome Card | |
| Quick Setup Guide | |
| Safety, Environmental, and Regulatory Information | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty (Including Burn-In) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- This display will ruin you - Andrew, 10 July 2023
I've had many monitors over the years going back to 60hz 14" CRTs, 120hz 16" CRTs, 22" 60hz LCDs, 27" 144hz LCDs and before this one a 32" 165hz LCD.
A few notes from my time using this:
- It is difficult to clean, you need some patience for that.
- An Exquisite Monitor with a Fatal Flaw - James Taylor, 16 January 2023
- WoW - Quinn, 8 December 2022
- Amazing monitor - Christo, 8 December 2022
Quake 3 at picmip 5, and Age of Empires 2 have never looked this good!
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
WootVision 32U V144 31.5" 4K UHD (3840x2160) 144Hz 4ms VA Black D...