Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen Threadripper 9000 Series |
| Model | Ryzen Threadripper 9960X (100-100001595WOF) |
| Form Factor | Desktops |
| Former Codename | Shimada Peak |
| Processor Architecture | Zen 5 |
| Numeber of CPU Cores | 24 |
| Number of Threads | 48 |
| Max Boost Clock | Up to 5.4GHz |
| Base Clock | 4.2GHz |
| L1 Cache | 1920 KB |
| L2 Cache | 24 MB |
| L3 Cache | 128 MB |
| Default TDP | 350W |
| Processor Technology for CPU Cores | TSMC 4nm FinFET |
| Processor Technology for I/O Die | TSMC 6nm FinFET |
| CPU Socket | sTR5 |
| Supporting Chipsets | TRX50 |
| CPU Boost Technology | Precision Boost 2 |
| Graphics Model | Discrete Graphics Card Required |
| Instruction Set | x86-64 |
| Supported Extensions | AES, AMD-V, AVX, AVX2, AVX512, FMA3, MMX-plus, SHA, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSE4A, SSSE3, x86-64 |
| Supported Technologies | AMD EXPO Technology , AMD Ryzen Technologies |
| Max. Operating Temperature (Tjmax) | 95°C |
| OS Support | Windows 11 - 64-Bit Edition , RHEL x86 64-Bit , Ubuntu x86 64-Bit , Windows 10 - 64-Bit Edition |
| General | |
| Features | Multithreading (SMT) |
| Unlocked for Overclocking | |
| AMD EXPO Memory Overclocking Technology | |
| Precision Boost Overdrive | |
| Curve Optimizer Voltage Offsets | |
| Security, Virtualization, and Manageability | DASH support |
| AMD Memory Guard | |
| AMD Secure Processor Support | |
| Windows Secure Boot Support | |
| UEFI Secure Boot Support | |
| Windows Device Guard Support | |
| Guest Mode Execution (GMET) Trap Support | |
| Virtualization-Based Security (VBS) Support | |
| Windows Secured-Core PC Support | |
| Firmware TPM | |
| AMD-V (SVM) Support | |
| AMD-V Nested Paging (RVI) Support | |
| AMD AVIC (Interrupt Virtualization) Support | |
| AMD-Vi (I/O MMU Virtualization) Support | |
| Second Level Address Translation (SLAT) Supported | |
| Advanced Encryption Standard New Instructions (AES-NI) | |
| AMD Enhanced Virus Protection (NX bit) | |
| Connectivity | |
| Native USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) | 4 |
| Native SATA Ports | 2 |
| PCI Express Version | PCIe 5.0 |
| Native PCIe Lanes (Total/Usable) | 92 , 88 |
| NVMe Support | Boot , RAID0 , RAID1 , RAID5 , RAID10 |
| System Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | 4 |
| System Memory Subtype | RDIMM |
| System Memory Specification | Up to 6400 MT/s |
| ECC Support | Yes (Default Enabled) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-2000F14HP Leadex Platinum 2000W 80 Plus Platinum ...
In stock with WootwareR6,099.00
R4,899.00
Save: R 1,200!
Seagate ST24000NT002 IronWolf Pro 24TB 7200rpm SATA 6Gb/s 512MB C...
In stock with SupplierR16,599.00
PNY RTX Pro 6000 Blackwell Generation Max-Q Workstation Edition V...
Special order itemR251,999.00
R209,999.00
Save: R 42,000!
Gigabyte TRX50 AERO D AMD Ryzen Threadripper Socket sTR5 E-ATX De...
In stock with SupplierR14,493.00
Samsung MZ-VAP4T0BW 9100 PRO 4TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe Solid ...
In stock with WootwareR29,499.00
R16,499.00
Save: R 13,000!
Samsung MZ-VAP2T0BW 9100 PRO 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe Solid ...
In stock with WootwareR14,599.00
R8,299.00
Save: R 6,300!
PNY RTX Pro 4500 Blackwell Generation VCNRTXPRO4500-PB 32GB GDDR7...
Special order itemR79,199.00
R65,999.00
Save: R 13,200!
Kioxia LVD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G4 1TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR5,699.00
R3,799.00
Save: R 1,900!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
ASUS PRO WS WRX90E-SAGE SE AMD Ryzen Threadripper PRO AMD WRX90 S...
Contact for AvailabilityR29,799.00
















