Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Fractal Design FD-C-EPO1A-04 Epoch Black Tempered Glass RGB Light...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | AX Series |
| Model | AX20 Black (0-761345-10060-1) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 1x Front-Panel USB 5Gbps Type-A Port |
| 2x Front-Panel USB 2.0 Type-A Ports | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bay |
| 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) | |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 358 x 207 x 451mm (D x W x H) |
| Weight | 4.0kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x Antec 120mm RGB Fixed-Mode Fixed-Speed Molex Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280mm Radiator |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 155mm |
| GPU Length Limitation | 270mm |
| Cable Management | Yes, 13mm cable management space |
| PSU Length Limit | Up to 170mm (with drive cage installed) |
| Up to 295mm (with drive cage removed) | |
| General | |
| Dust Filters | N/A |
| Chassis Lighting | Fixed-Mode RGB fans are not addressable and run at full speed via Molex connector |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great - Johan, 6 December 2025
I was supprised at the actual size of the box, Cable management and installing the Radiator was a bit of a chalange, but as they say, you get what you pay for. But overall i am happy with it.
- Small, compact but easy to build in - Warren, 6 November 2025
This case is smaller than I expected, I was thinking a little smaller than the AX85, but no it's way smaller. But in saying that the ability to actually build in it is pretty nice and easy, especially with a m-ATX board. The glass panel comes off nicely as well, the metal doesn't feel cheap and it has a bit of weight to it.
- I'm shattered - Plamedi, 17 October 2024
Another example of getting what you paid for. I'm kind of dumb, cause even after reading the "tempered glass, handle with care" sticker, I messed up, and instantly, snap crackle and pop. Otherwise, The case is pretty alright. It has a nice amount of io ports in a convenient position. It encourages good cable management and makes it pretty easy to achieve. Atx PSU fitted with no issues. The cage for the HDD was kind of hard to wrap my head around, but just unscrew it from the bottom, put the drive in, then put it back in. The material does leave something to be desired, but also at the price point, you are getting what you paid for. Also for holding the gpu up, you might need your own nuts otherwise the screw can be a bit loose. All in all, I'm pretty happy.
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
























