Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | Nova Series |
| Model | NOVA 120 - Triple Fan Pack |
| Colour | Black |
| Fan Dimensions | 120mm x 120mm x 25mm |
| Included Fans | 3x PWM Fan |
| Fan Speed | Low: 300RPM ~ 1500RPM ±10% |
| Medium: 350RPM ~ 2400RPM±10% | |
| High: 400RPM ~ 3200ZRPM±10% | |
| Max Air Flow | Low: 44CFM |
| Medium: 70.59CMF | |
| High: 95.32CFM | |
| Max Static Pressure | Low: 1.48mmH20 |
| Medium: 3.72mmH20 | |
| High: 6.56mmH20 | |
| Noise | Low: 21.5dBA |
| Medium: 30.8dBA | |
| High: 38.7dBA | |
| Lifespan | 50,000 hours / 40℃ |
| Rated Voltage | DC 12 V |
| Operating Voltage | DC 6.0-13.2 V |
| Bearing Type | FDB (Fluid Dynamic Bearing) |
| Connector | 4-pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ARCTIC ACFAN00307A P12 Pro PST 120mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.12CL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless ARGB 120mm 2150 RPM B...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ARCTIC ACFAN00319A P14 Pro PST 140mm PWM Black Case Fan - 5 Pack
In stock with WootwareR1,699.00
R1,299.00
Save: R 400!
Lian Li G99.12RCL1W3B.00 UNI FAN CL Wireless Reverse Blade ARGB 1...
In stock with WootwareR1,199.00
R999.00
Save: R 200!
ID-Cooling TF-12025-PRO-BLACK 120mm PWM Black Case Fan
In stock with WootwareR199.00
R139.00
Save: R 60!
ID-COOLING AF-127-GDL Gold Series 120mm 2000 RPM PWM Black & Gold...
In stock with WootwareR199.00
R179.00
Save: R 20!
ARCTIC ACFAN00310A P12 Pro ARGB 120mm PWM Black Case Fan - 3 Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R879.00
Save: R 620!
NZXT RF-D14DF-B1 F140 RGB Duo 140mm Case Fan Black - Twin Pack
In stock with WootwareR1,499.00
R799.00
Save: R 700!









