Customers Who Viewed This Product Purchased
DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
Stock Coming SoonR1,199.00
R1,049.00
Save: R 150!
Features 




Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)





| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | 2000D Series |
| Model | Corsair 2000D AIRFLOW (CC-9011244-WW) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Side Panel | All-Round Mesh Side Panels |
| Front I/O | 1x Front-Panel USB 10Gb/s Type-C Port |
| 2x Front-Panel USB 5Gb/s Type-A Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 3x PCI Slots |
| Drive Bays | 3x 2.5" HDD/SSD Drive Bays |
| PSU Support | SFX, SFX-L |
| Dimensions | 271 × 458 × 200 mm (D x H x W) |
| Weight | 4.0kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Left Side | N/A |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans |
| Left Side | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | N/A |
| Left Side | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm Radiator |
| Rear | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 165mm |
| GPU Length Limitation | 365mm |
| Cable Management | Yes |
| PSU Length Limit | Up to 130mm (SFX-L) |
| General | |
| Dust Filters | Yes, Front, Side, Top, Rear PSU dust filters |
| Chassis Lighting | N/A |
| Displays | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Gigabyte A520I AC AMD A520 Socket AM4 Mini-ITX Desktop Motherboar...
Contact for AvailabilityR2,359.00
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-RS5K Ripjaws S5 32GB (2x16GB) DDR5-600...
In stock with WootwareR10,499.00
R9,199.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Stock Coming SoonR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 W AMD B850 Ryzen Socket AM5 Whit...
In stock with WootwareR7,499.00
R4,499.00
Save: R 3,000!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
Contact for AvailabilityR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
ARCTIC ACFRE00178A Liquid Freezer III Pro 240mm AIO Black CPU Coo...
Contact for AvailabilityR2,266.00
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,799.00
Save: R 1,200!




















