Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | 3500X Series |
| Model | 3500X RS-R Black (CC-9011322-WW) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Panoramic Tempered Glass, mesh right side panel |
| Front I/O | 1x USB 20Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | E-ATX (305 x 277mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7x Horizontal PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 3.5" Drive Bays |
| 2x 2.5" Drive Bays | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 460 x 240 x 506mm (D x W x H) |
| Weight | 9.02kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Side | 3x Pre-Installed Corsair RS-R ARGB PWM Reversed Black Fans (Intake) |
| Top | N/A |
| Bottom | |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | N/A |
| Side | 3x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm Fans |
| Bottom | 3x 120mm or 1x 140mm Fan/s |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | N/A |
| Side | 240 / 280 / 360mm Support |
| Top | 240 / 280 / 360mm Support |
| Bottom | 120mm Support |
| Rear | 120mm Support |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 170mm |
| GPU Length Limitation | Up to 410mm |
| PSU Length Limitation | Up to 180mm (Including cables) |
| Cable Management | Yes, Corsair RapidRoute Cable Management with 38mm clearance |
| General | |
| Dust Filters | Side, bottom, top dust filters |
| Chassis Lighting | Pre-installed Corsair RS-R fans support 3-pin 5V ARGB headers with 4-Pin PWM power. |
| Includes PWM and ARGB splitter cable for motherboard control, supports all major vendors | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
























