Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | M75 Mouse Series |
| Model | M75 Black (CH-930D010-AP) |
| Form Factor | Ambidextrous Asymmetrical |
| Connectivity | USB 2.0 Type-A |
| RGB Lighting | Yes, Single-Zone RGB with Corsair iCUE |
| Sensor | Marksman 26K Optical Sensor |
| Max Sensitivity (DPI) | Up to 26,000 DPI |
| Max Speed (IPS) | 650 IPS |
| Max Acceleration (G) | Up to 50G |
| Polling Rate | Up to 1000Hz |
| Physical | |
| Buttons | 7x buttons, Programmable |
| Switch Type | QuickStrike Optical Mouse Switches |
| Switch Lifecycle | Up to 100 million clicks |
| On-Board Memory Profiles | Yes, hybrid storage with Corsair iCUE |
| Mouse Feet | 100% PTFE |
| General | |
| Cable | 1.8m USB 2.0 Type-A cable |
| Tilt Scroll Wheel | N/A |
| Dimensions | N/A |
| Weight | 74 grams |
| Colour | Black |
| Software | Corsair iCUE |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!









