Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Harpoon RGB Wireless |
| Model | CH-9311011 |
| Wireless Connectivity | Hyper-fast, sub-1ms 2.4GHz Slipstream Corsair Wireless Technology |
| Bluetooth 4.2 LE | |
| Wired Connectivity | USB 2.0 Type-A |
| Battery Charging | Charges via USB to Computer |
| Battery Type | Built-in Lithium-Polymer, Rechargeable |
| Battery Life | 2.4GHz Slipstream: Up to 30hrs with Standard Lighting and 45hrs without Backlighting |
| Bluetooth: Up to 40hrs with Standard Lighting and 60hrs without Backlighting | |
| Sensor | PMW3325 |
| Sensor Type | Optical |
| Resolution | 10,000 DPI |
| Switches | Ultra-Durable Omron Switches |
| Comfort | Contoured Shape and Rubber Side Grips |
| Backlighting | 1-Zone RGB |
| Buttons | 6 |
| USB Report Rate | 1000Hz |
| Colour | Black |
| Mouse Feet | PTFE |
| Cable | 1.8 m / 6 ft. |
| Tangle-Free Rubber | |
| iCUE Software | Supported |
| Package Contents | Harpoon RGB Wireless Gaming Mouse |
| USB Charging and Data Cable | |
| Wireless USB Receiver (dongle) | |
| Quick Start Guide | |
| Safety Leaflet | |
| Warranty Card | |
| Features | Game In The Fast Lane |
| Simple Setup Gets You Playing Faster | |
| Up To 60 Hours Of Battery Life | |
| Dynamic RGB Lighting | |
| Intelligent Control, Unlimited Possibilities | |
| Dimensions (LxWxH) | 115.5 x 68.3 x 40.4 mm |
| Weight | 99g (without cable and accessories) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!









