Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Kailh Optical White Wireless Gaming M...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-006163 G502 X PLUS 25,600 DPI HERO 25K LIGHTFORCE Op...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,899.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,599.00
Save: R 750!
Scyrox SCY-V6-WH V6 Ultra Light 30K PAW3950 Kailh Optical White W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | Ironclaw |
| Model | CH-9317011-AP |
| Connectivity | Wired, USB 2.0 Type-A |
| Corsair Slipstream Wireless 2.4GHz | |
| Bluetooth 2.4GHz | |
| Battery Life, Slipstream | Up to 16 Hours with RGB lighting, Up to 24 Hours with no lighting |
| Battery Life, Bluetooth | Up to 30 Hours with RGB lighting, Up to 50 Hours with no lighting |
| Sensor | PixArt PMW3391 |
| Sensor Type | Optical |
| Resolution | 100 - 18,000 DPI |
| Switch Type | Ultra-Durable Omron Switches |
| On-Board Profiles | 3 |
| Backlighting | 3-Zone Corsair iCUE Addressable RGB |
| Programmable Buttons | 7 |
| USB Report Rate | 125/250/500/1000 Hz |
| Colour | Black |
| Mouse Feet | Large PTFE |
| Cable | 1.8m Braided Fiber |
| General | |
| iCUE Software | Corsair iCUE 2.0 Supported |
| Package Contents | Ironclaw RGB Wireless Gaming Mouse |
| Quick Start Guide | |
| Warranty Card | |
| Dimensions | 130 x 80 x 45 mm (L x W x H) |
| Weight | 130g |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great for big hands - Winston, 26 May 2025
I have very large hands and struggle to find good mice that fit perfectly.
This one does. Aside from that it is also an either or wired or not, and can be swapped between wireless and bluetooth connectivity.
A very good Mouse indeed. - Best mouse I have had - Juanru, 16 May 2024
Ive been using corsair mice for many years now and this is my second wireless after a logitech I have and its miles smoothers and perfect size for my hands (which are a bit bigger) love the feel and the weight and being wireless
- Confused - Johann, 6 July 2021
I bought 2 of these mice. One for me and one for my wife. Mine works fine, my wife's keeps glitching and getting stuck and the dpi indicator lights all go on and turn green when this happens. It does this weather or not my PC and mouse is on and it does it on both bluetooth and slipstream. Tried multiple usb ports, but its not working right.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









