Customers Who Viewed This Product Purchased
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,949.00
R1,649.00
Save: R 300!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Montech XR Wood ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop C...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,099.00
Save: R 200!
Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | darkFlash |
| Series | DY Series |
| Model | DY470 Black ARGB (DF-DY470-BLACK) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel (0.7mm SPCC) | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Tempered Glass (front, side) |
| Front I/O | 1x USB 10Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Supports ATX, Micro-ATX, Mini-ITX motherboards |
| Supports Reverse Hidden Connector Motherboards | |
| Expansion Slots | 7x Vertical PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 3.5" Drive Bays |
| 1x 2.5" Drive Bay | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 473 x 298 x 497mm (D x W x H) |
| Weight | N/A |
| Pre-Installed Fans | |
| Top | N/A |
| Side | 3x Pre-Installed darkFlash INF34 ARGB PWM Reversed 120mm Fans (Side Intake) |
| Bottom | N/A |
| Rear | 1x Pre-Installed darkFlash INF34 ARGB PWM 120mm Fan (Rear Exhaust) |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm fans |
| Side | 3x 120mm fans |
| Bottom | 3x 120mm fans |
| Rear | 1x 120mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | 120, 240, 360mm support |
| Side | 120, 240, 360mm support |
| PSU Shroud | N/A |
| Rear | 120mm support |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 175mm |
| GPU Length Limitation | Up to 410mm |
| PSU Length Limitation | Up to 220mm with cables |
| Cable Management | Yes, hidden chambers behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Yes, bottom removable |
| Chassis Lighting | Yes, darkFlash INF34 fans support ARGB & PWM motherboard controls, daisy-chained |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
























