| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Montech |
| Series | Gaming Cases |
| Model | XR Wood Black |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Wood - Walnut |
| Steel | |
| Plastic | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 10Gbps Type-C |
| 2x USB 3.0 Type A | |
| 1x Microphone | |
| 1x Audio | |
| Reset Button | |
| Power Button | |
| Motherboard Support | ATX, Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 3.5": 2 |
| 2.5": 2 | |
| PSU Support | 230mm ATX |
| Dimensions | 461mm x 230mm x 456mm |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x 120mm Montech GF120 ARGB PWM Fans |
| Rear | 1x 120mm Montech GF120 ARGB PWM Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm | 2x 140mm |
| Top | 3x 120mm | 2x 140mm |
| Side | 2x 120mm |
| PSU Shroud | 3x 120mm |
| Rear | 1x 120mm | 1x140mm |
| Radiator Support | |
| Top | 360/240/140/120mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 175mm |
| GPU Length Limitation | 420mm |
| General | |
| Dust Filters | Front, Side, Bottom, Top |
| Features | Stylish I/O Interface |
| Three-Sided Magnetic Dust Filter | |
| Support Top-Mount 360mm AIO | |
| Support NVIDIA GeForce RTX 40 Series GPU | |
| Pre-Installed 120mm ARGB PWM Fan x3 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Elegant case - Ben, 18 June 2025
I upgraded my whole pc to this case. It used to be in a very outdated congested case with front compartments and a single fan however with this Case I get 3x intake fans and 1 exhaust fans. This case accommodates every element easily and the airflow is great compared to my old case. It runs real quiet and cool. The whole case has magnetic dust filters on all intake openings which allows for easy cleaning. Great upgrade
Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR839.00
R599.00
Save: R 240!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Fractal Design FD-C-EPO1A-04 Epoch Black Tempered Glass RGB Light...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,549.00
Save: R 950!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,699.00
R5,699.00
Save: R 3,000!
























