Features
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CH Series |
| Model | CH160 PLUS Black (R-CH160-BKNGM0-G) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Tempered Glass Side Panel |
| Front I/O | 1x USB 5Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports Micro ATX/Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 4x PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 2.5/3.5" Combo Drive Bay (Removable, Conflicts with Fan Mount) |
| PSU Support | Supports ATX, SFX, SFX-L Power Supplies |
| NOTE: ATX power supplies may conflict with a 140mm fan mount in the front of the chassis. | |
| Dimensions | 375 x 195 x 323.5 mm (D x W x H) |
| Weight | 4.2kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 1x 120mm or 1x 140mm Fan (Conflicts with 2.5/3.5" Drive Bay, SFX-L PSU) |
| Top | 2x 120mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| Radiator Support | |
| Front | N/A |
| Top | 120 / 240mm Radiator |
| Rear | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 164mm |
| GPU Length Limitation | Up to 342mm (without front fan) |
| Up to 328mm (with 25mm front fan) | |
| Cable Management | N/A |
| PSU Length Limit | Up to 140mm (ATX) |
| General | |
| Dust Filters | 3x Removable Magnetic Dust Filters (Front, Top, Bottom) |
| Chassis Lighting | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Contact for AvailabilityR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Montech LightFlow ARGB 240mm White Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!





















