Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | DeepCool |
| Series | CH370 Series |
| Model | CH370 Black (R-CH370-BKNAM1-G-1) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Clear Acrylic Side Panel |
| Front I/O | 2x Top-Panel USB 5Gbps Type-A Ports |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Motherboard Support | Supports Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 4x PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5" HDD/SSD Drive Bay (Behind motherboard tray) |
| 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) | |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 413 x 431 x 215 mm (D x H x W) |
| Weight | 5.3kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | N/A |
| Top | N/A |
| Rear | 1x DeepCool 120mm Black Fan (Rear) |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Top | 2x 120mm Fans or 2x 140mm Fans |
| Rear | 1x 120mm Fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm Fans |
| Radiator Support | |
| Front | 120/140/240/280/360mm Radiator |
| Top | 120/140/240mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| PSU Shroud | N/A |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 165mm |
| GPU Length Limitation | 320mm |
| Cable Management | Yes |
| PSU Length Limit | Up to 160mm (with drive cage installed) |
| General | |
| Dust Filters | Yes, 1x Top magnetic dust filter |
| Chassis Lighting | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Surprisingly Good - Hugo, 13 October 2024
Was a bit sceptic when I hit go on the payment, but what a surprise.
Metal is solid enough at this price with adequate cable management.
I’m running the stock fan only and have beaten the current setup hard with renders and haven't seen ANY thermal issues.
It also looks really good. It is a great buy. - Superb case - Michael, 30 September 2024
Building in the CH370 was a breeze, and thermals are great. As a mATX case, I think the value here is outstanding, and I just love the small additions like the customisable front grid and headphone holder. A tip: get yourself fan splitters for your front fans, the distance to the mobo headers is quite long.
- Amazing Case - Reece, 26 August 2024
I love the look and feel of the case, especially the unique design in the front allowing you to change to 2 different designs. The airflow is amazing with plenty of length for GPU (Long Gigabyte cards ;) )
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
























