Customers Who Viewed This Product Purchased
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Dell |
| Series | Alienware Gaming Monitors |
| Model | 210-AYCL / AW2521H |
| Display | |
| Panel Size | 24.5" |
| Panel Type | IPS (In-Plane Switching) |
| Resolution | Full HD (1920x1080) |
| Refresh Rate | Up to 360Hz Variable |
| Response Time | 1ms gray to gray in Extreme Mode |
| 2ms gray to gray in Super Fast Mode | |
| 3ms gray to gray in Fast Mode | |
| Contrast Ratio | 1000:1 (variable) |
| Brightness | 400 nits (typical) |
| Viewing Angle | 178° horizontal & vertical |
| Physical | |
| Height Adjustable | Yes, 130mm range |
| Tilt | -5° to 21° |
| Swivel | -20° to 20° |
| Stand | -90° to 90° |
| Wall Mountable (VESA) | 100 x 100mm VESA mount |
| Audio | |
| Audio Output | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Headphone, Microphone) | |
| Connectivity | |
| Display Outputs | 2x HDMI 2.0 |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| USB Interface | 1x USB 5Gb/s Type-A to Type-B (Upstream) |
| 4x USB 5Gb/s Type-A Ports (Downstream) | |
| Variable Refresh Rates | |
| VRR Technology | NVIDIA G-Sync with Reflex Latency Analyser |
| VESA HDMI Variable Refresh Rate Support | |
| DisplayPort | 1 to 360 Hz (automatic) |
| Up to 1920 x 1080 @ 360 Hz | |
| HDMI | 24 to 240 Hz (automatic) |
| Up to 1920 x 1080 @ 240 Hz | |
| Supported Display Modes | 480p, 576p, 720p, 1080p |
| Power | |
| Voltage Required | 100 VAC to 240 VAC / 50 Hz or 60 Hz 3 Hz /1.2 A (typical) |
| Power Consumption (Operating) | 83W (max) |
| Power Consumption (Standby/Sleep) | 0.4W (Standby) |
| General | |
| Compliance | Arsenic-free glass and mercury-free for the panel only |
| Software | Alienware Command Center |
| Dimensions (with stand, max height) | 556.3 x 526.1 x 251.9mm (W x H x D) |
| Dimensions (without stand) | 556.3 x 328.2 x 84.4mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 8.1kg |
| Weight (without stand) | 4.5kg |
| Boxed Accessories | Display stand riser |
| Display stand base | |
| I/O cover | |
| 1x Power Cable | |
| 1x DisplayPort 1.4 Cable | |
| 1x Mini-DisplayPort 1.4 Cable | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 5Gbps Upstream cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
PNY GeForce RTX 5080 OC Triple Fan 16G VCG508016TFXPB1-O 16GB GDD...
In stock with WootwareR32,499.00
R25,999.00
Save: R 6,500!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,399.00
Save: R 3,000!
Super Flower SF-1300F14GE Leadex III GE 1300W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,099.00
R2,599.00
Save: R 500!
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with WootwareR9,799.00
R6,199.00
Save: R 3,600!
ID-Cooling SL360 XE BLACK Space Series 360mm Black Liquid CPU Coo...
In stock with WootwareR2,349.00
R1,999.00
Save: R 350!












