Customers Who Viewed This Product Purchased
DeepCool R-CH160-BKNGM0-G CH160 PLUS Tempered Glass Steel Black P...
In stock with WootwareR1,199.00
R1,099.00
Save: R 100!
DeepCool R-CH170-BKNPI0D-G-1 CH170 DIGITAL Steel Mesh Black Mini-...
In stock with SupplierR1,292.00
R1,169.00
Save: R 123!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Terra |
| Model | FD-C-TER1N-02 |
| Physical Details | |
| Colour | Silver |
| Materials | Steel |
| Anodised Aluminium | |
| Wood | |
| Side Panel | Anodised Aluminium (Ventilated) |
| I/O Ports | 1x USB Type-C 20Gbps (USB 3.2 Gen 2x2) |
| 1x USB Type-A 5Gbps (USB 3.0) | |
| Power Button | |
| Motherboard Support | Mini-ITX |
| Expansion Slots | 3 (2 If Configured for MAX CPU Cooler) |
| Drive Bays | 2x 2.5" (included) |
| PSU Support | SFX-L/ SFX |
| Dimensions | 343 x 153 x 218 mm |
| Weight | 3.1kg |
| Fan Support | |
| Bottom | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Side | 1x 120mm (If 200mm GPU and No SSD's) |
| Clearance | |
| Motherboard Tray | Adjustable 30mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 48mm or 77mm (Depending On Configuration) |
| GPU Length Limitation | 322mm |
| Cable Management | N/A |
| Radiator Thickness | Slim |
| General | |
| Dust Filters | N/A |
| Chassis Lighting | N/A |
| Features | Install your choice of powerful GPU up to 322 mm in length, in a space-saving 10.4 L case |
| Add natural materials to your setup with a front-facing panel cut from FSC-certified solid walnut | |
| Enjoy a sleek anodized aluminum exterior including an 8 mm-thick aluminum front | |
| Find your build’s ideal balance with 30 mm of internal flexibility provided by a stepless, slidable central wall | |
| Front-facing I/O featuring an aluminum power button and two USB ports including one USB Type-C 20Gbps | |
| Get a head start on your build with the included PCIe 4.0 Riser cable | |
| Store up to two SSDs in the dedicated 2.5” drive mounts | |
| Swing open the side panels or slide off the top with an integrated tab for easy access | |
| Make the most of natural airflow through the ventilated top, side and bottom panels | |
| Transport your finished build safely with lockable top and side panels | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
ASUS TUF GAMING B550M-PLUS WIFI II AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Stock Coming SoonR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Kingston KF556C36BBEK2-64 Fury Beast 64GB (2x32GB) DDR5-5600MHz C...
In stock with WootwareR20,499.00
R18,999.00
Save: R 1,500!
Montech LightFlow ARGB 240mm White Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1070F 6GB GDDR6 96-...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R3,499.00
Save: R 1,000!
ADATA SLEG-860-500GCS Legend 860 500GB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe ...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,849.00
Save: R 950!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!





















