Montech X5 RGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
Montech X2 Plus Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR979.00
R699.00
Save: R 280!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Montech King 95 PRO Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Ch...
In stock with WootwareR2,949.00
R2,599.00
Save: R 350!
NZXT CC-H61FB-R1 H6 Flow RGB Dark Tinted Tempered Glass Black SGC...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,799.00
Save: R 1,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,399.00
Save: R 600!
DeepCool R-CG530-BKAGA7-G CG530 7F ARGB Tempered Glass Steel Blac...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
NZXT CC-H52FB-R1 H5 Flow RGB 2024 Dark Tinted Tempered Glass Blac...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,499.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Torrent |
| Model | Clear TG White (FD-C-TOR1A-03) |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | Steel |
| Side Panel | Clear Tempered Glass |
| Front I/O | 1x USB 3.1 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.0 Type-A | |
| HD Audio | |
| Power Button | |
| Reset Button | |
| Motherboard Support | E-ATX, ATX, Micro-ATX, Mini-ITX, SSI-EEB, SSI-CEB |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | 2x Dedicated 3.5" Drive Mounts (included) |
| 4x Dedicated 2.5" Drive Mounts (included) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 544 x 242 x 530 mm (LxWxH) |
| 525 x 242 x 495 mm (w/o feet, protrusions, screws) | |
| Weight | 10.8kg (net weight) |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x Fractal Design Dynamic X2 GP-18 |
| Bottom | 3x Fractal Design Dynamic X2 GP-14 |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm | 3x 140mm | 2x 180mm |
| Bottom | 3x 120mm | 3x 140mm | 2x 180mm |
| Rear | 1x 120mm | 1x 140mm |
| Radiator Support | |
| Front | Up to 360mm | 420mm (including 360x180mm) |
| Rear | Up to 120mm | 140mm |
| Bottom | Up to 360mm | 420mm (458mm maximum length) |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 188mm |
| GPU Length Limitation | 423mm (461mm without front fan) |
| Cable Management | 32mm |
| PSU Length | 230mm |
| General | |
| Dust Filters | Front |
| Bottom | |
| Features | Pre-installed Nexus 9P slim PWM fan hub. |
| External cable straps for tidying up behind your computer | |
| Top mounted aerodynamic PSU shroud with integrated ARGB effects. | |
| New layout with expansive base intakes and extra-large bottom fan support offers exceptional GPU cooling. | |
| Integrated support for a water-cooling reservoir on the motherboard tray. | |
| Fixed Velcro Straps | |
| Tool-less push-to-lock side panels | |
| Captive thumbscrews (Top Panel, Bottom Fan Bracket, HDD & SSD brackets) | |
| Cable routing grommets | |
| Package Contents | Torrent Clear TG White Chassis |
| 2x Fractal Design Dynamic X2 GP-18 Fans | |
| 3x Fractal Design Dynamic X2 GP-14 Fans | |
| Front Fan Brackets for 120/140mm Fans | |
| 1x GPU Support Bracket | |
| Accessory Box | |
| User Manual | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fractal Torrent - Robert, 14 August 2023
The case has lowered all GPU (3080ti) temps in my build between 10-15 degrees. The CPU temp has gone down by a staggering 20 degrees. The only thing to consider would be the CPU fan and the rear fan, if you choose to install one, required extension cables to reach the PWM fan hub in my build.
- Great case, amazing cooling - Robert, 29 March 2023
Very spacious case. The fans are Quiet, best cooling in the market. Comes with 5 fans. Very big case will fit the biggest GPUs. Amazing cable management. Easy to add AIO liquid cooling. Only downside fans are black in the white case.
- AMAZING - Pedro, 28 October 2021
This Case is insane! impeccable quality and amazing thought behind everything! you cannot go wrong! oh.. and beware, it's really big! Amazing from Fractal, and incredible service from Wootware!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
























