Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR979.00
R829.00
Save: R 150!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Core Series |
| Model | FD-CA-CORE-1000-USB3-BL |
| Physical Details | |
| Material | Front Panel: Aluminum |
| Colour | Black |
| Expansion Slots | 4 |
| Optical Disk Drive Slots | 2x ODD Slots |
| 1x FDD Slot (Using the Included Convertor in ODD Slot) | |
| Motherboard Support | m-ATX, Mini-ITX, DTX |
| I/O Ports | 1x USB 3.0 |
| 1x USB 2.0 | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks | |
| Dimensions | 175 x 355 x 420 mm |
| Weight | 4.1 kg |
| Drive Bays | 2x 3.5" HDD or 3x 2.5" SSD or 1x 3.5" HDD + 1x 2.5" SSD |
| Cooling System | |
| Front (Included) | 1x 120 mm Hydraulic Bearing Silent Series R2 Fan (1200 RPM Speed) |
| Rear | 1x 92 mm Fan |
| Side | 1x 120 mm Fan |
| Dust Filter | For Front Fan |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 148 mm |
| VGA Length Limitation | Up to 350 mm (With 1x HDD Mounted) |
| Up to 210 mm (With 2/3x HDD Mounted) | |
| Package Contents | Core 1000 USB 3.0 Computer Case |
| User Manual | |
| Accessory Box | |
| Notes | *1 If an optical drive is mounted. |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Neat - Anthony, 2 July 2021
A very neat little case.
This has replaced my media PC chassis.
Fits 3 HDDs and an SSD no problem.
Decent quality, especially for the price. - Good case. Cooling Options Limited though. - Carlo, 26 January 2021
I done a budget gaming build with this case last year... an ARGB front fan looks really cool through the mesh front panel (which isn't aluminum as stated in the product description, as I could stick fridge magnets to it). I fitted an RX580 8Gb GPU that was running a bit hot so I had to hunt far and wide for a (slim) 120mm fan that was only 15mm thick to exhaust the heat via the side panel. This was one tough mission apart from having to import it via amazon, there were none to be found locally... until someone found the very last one at the bottom of their stock bin. Nonetheless, this is a very good case for the price, especially with a modular PSU which simplifies cable management. Wootware's customer service is always awesome.
- Drive bays - Peter, 2 July 2020
Note that the case comes with the mounting bracket for just one 3.5" drive, although more than enough 5.25" drives. If you want to fit multiple drives, or a 2.5" drive, you will need a mounting bracket.
- Best non expensive case. - Barry, 13 June 2020
Best non expensive case around, I prefer this Fractal Design case for my clients. Its simplistic and doesn't have RGB lightning, perfect for my business clients.
- Decent case for the price - Simon, 8 May 2020
Its a fairly basic case, but thats exactly what I needed. Multiple configuration options. Decent build quality for the price. Fast service from Wootware as normal.
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,599.00
R3,599.00
Save: R 1,000!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
























