Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A650BN 650W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,299.00
R1,049.00
Save: R 250!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Ion |
| Model | Ion+ 660 (FD-PSU-IONP-660P-BK) |
| Specifications | |
| 80 Plus Certification | Platinum |
| Modular Cables | Fully modular |
| Cable Type | Modular 24-pin: Braided sleeve UltraFlex wire |
| Others: Flat UltraFlex wire | |
| Fan Type | Customised 140mm FDB bearing Fractal Design Dynamic series fan |
| Maximum Operating Temperature (full load) | 50°C |
| Semi-Passive Operation | Yes, user selectable (Zero RPM) |
| Sleep State Compliance | C6 / C7 |
| Capacitors | Japanese |
| Protection Features | Over voltage protection |
| Under voltage protection | |
| Over power protection | |
| Short circuit protection | |
| Over current protection | |
| Over temperature protection | |
| Approvals & Certifications | CE, FCC, TUV, cTUVus, EAC, RCM, CCC, BSMI, CB, RoHS, WEEE |
| Life Expectancy (MTBF) | 100,000 hours |
| Input Voltage | 100 - 240V AC |
| Input Frequency | 50 - 60 Hz |
| Input Current | 10A / 5A |
| Number of 12V Rails | 1 |
| PSU Specification Compliance | ATX12V 2.4 / EPS12V 2.92 |
| Standby Efficiency | ErP 2013 (<0.45W @230 VAC, 45 mA load on +5Vsb) |
| Connectors | |
| ATX 24 pin | 1 |
| EPS / ATX12V | 1 |
| PCIe 6+2 pin | 4 |
| SATA | 10 |
| Peripheral | 4 |
| Cable Configuration (length between connectors) | |
| ATX 24 pin | 600 mm |
| EPS / ATX12V 4+4 pin | 700 mm |
| PCIe 6+2 pin | 2x 550 + 120 mm |
| SATA | 400 + 120 + 120 + 120 mm & 650 + 120 mm |
| Peripheral | 400 + 120 + 120 + 120 mm |
| DC Output | |
| 3.3V | 20A |
| 5V | 20A |
| 3.3V & 5V Combined | 110W |
| 12V | 55A |
| -12V | 0.3A |
| +5Vsb | 3A |
| Total Power | 660W |
| Other | |
| Package Contents | Ion+ PSU with protective bag |
| Modular cables in a convenient storage bag | |
| Screw pack with Velcro cable ties | |
| User manual | |
| Dimensions (LxWxH) | 150 x 150 x 86 mm (unit only) |
| 325 x 110 x 210 mm (packaging included) | |
| Weight | 1.61kg (unit only) |
| 2.65kg (packaging included) | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 10 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- relatively compact and very quiet power supply - Eduard , 19 January 2022
It measures 15cm square and so fits 660W into smaller cases. When under light load the fan can be switched off which I did.
Here it powers an AMD 5800X processor , an AMD 6800XT graphics card and two M2 SSDs.
I appreciate the platinum efficiency in esp. light loads.
Impressive 10 year warranty and neat packaging. - Runs hot but very quiet - Kyne, 5 December 2021
Petite and silent, this cutie came in the best packaging ive seen for a PSU so far and after i installed it into my pc i noticed i had less coil wine on my GPU, unsure if it had anything to do with the technology inside the PSU but i can assure you a satisfactory experience from unboxing till installation.
- Very Satisfied - Henrico, 6 September 2021
I am very satisfied with this product.
- Really good piece overall - Heinrich, 16 August 2021
I ordered the psu on a Thursday evening and the part was delivered within 2 working days! As always Wootware's service is top notch so no complains there.
The part is packed well, and fractal design always deliver with their products in terms of overall quality. Easy to install and instructions to guide your way if needed. Have not used the semi passive mode but I have heard it works good. - Fantastic - Reece, 31 July 2021
Really cool looking and overall very good for the price. Mine has a quite audible electrical hum when listening near my pc but I think this was just mine (after reading about capacitors running at the same frequency would cause this). Can't even hear the fan when it's on. The wires are good enough too. A hum test should be done I guess that would prevent some power supplies from having the electrical hum.
- Good PSU. - Stephan, 23 July 2021
Matches the Meshify C Dark Tempered Glass Black Steel ATX Mid Tower Desktop Chassis well. Easy installation, good cables.
- Rock solid - Corvin, 22 May 2021
A solid Price for a solid PSU. I was a little worried about the low price for this PSU, but there is nothing to worry about. Quiet, efficient and handles everything I've thrown at it so far.
- Such good value! - Max, 21 January 2021
This is a great PSU and fully modular. 80+ Platinum and plenty of juice for most rigs. And great value! Cables good quality and packaged in the box in a neat fabric bag. Cables in a nylon zipper bag that I'm now using for the spares from my build.
- Perfectly working and fast delivery! - Michael, 20 July 2020
When I saw that my delivery was slated for either Friday or Monday, I was fearing the worst that I would not have a working PC for the entire weekend. Luckily, everything came through in the best of ways on the Friday and since then, it's been running like a dream!
- Power to the components - Joel, 8 July 2020
Lots of cables! Nice rating, and modular design. What more can I say? Also comes with some nice velcro straps for cable management and a nice custom bag for the excess cables.
- Great psu - Jeffrey, 4 May 2020
Bought this due to its efficiency rating and full modular capabilities. Really quiet and looks great as well. Something to note about this psu for those who would like to overclock their cpu, is that this unit doesn't come with an extra 12v 4 pin cable. It has the regular 4+4 pin 12v cable.
Crucial CT32G4DFD832A 32GB (1x32GB) DDR4-3200 CL22 1.2V Green Des...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,899.00
Save: R 1,100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ASRock B550M WIFI SE AMD B550 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mother...
Contact for AvailabilityR2,075.00
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!























