Product Description
Additional Information
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS |
| Model | AORUS M4 |
| Colour | Matte Black |
| Sensor | |
| Sensor Name | PixArt 3988 |
| Sensor Type | Optical |
| Sensitivity | 50 - 6400 DPI |
| DPI Switch Defaults | 800 / 1600 / 2400 / 3200 DPI |
| Frame Rate | Up to 12500 Frames/Second |
| Max Acceleration | 50G |
| Tracking Speed (Maximum) | 200 inches/ second |
| Design | |
| Switch Type | Japanese Omron |
| Switch Lifecycle | 50 Million Clicks |
| Programmable Buttons | 6 |
| General | |
| Features | Teflon Mouse Feet |
| Non-Dragged Cable | |
| On-the-Fly DPI Adjustable | |
| Gigabyte RGB Fusion 2.0 | |
| Anti-Slip Rubber Grips | |
| Operating System Support | Windows 10 / 8 / 7 |
| Connector Type | USB 2.0 Type-A |
| Cable Length | 1.8m |
| Cable Type | Matte Black PVC Cable |
| Dimensions | 122.4 x 66.26 x 40 mm (L x W x H) |
| Weight | 98g |
| Box Contents | 1x Gigabyte AORUS M4 Optical Gaming Mouse |
| Warranty Information | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
Scyrox SCY-V6-BK V6 Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical Black W...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X 30K DPI Wireless Optical Black Gaming Mouse
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-007777 PRO X2 SUPERSTRIKE 44K HERO 2 Haptic Inductiv...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,499.00
Save: R 500!
LAMZU MAYA X WHITE Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K White...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Scyrox SCY-V8-BK V8 30K DPI Optical Black Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,699.00
R1,249.00
Save: R 450!
Scyrox SCY-V8-WH V8 30K DPI Optical White Wireless Gaming Mouse
In stock with WootwareR1,599.00
R1,199.00
Save: R 400!
LAMZU MAYA X AIMLABS Ultra Light 30K PAW3950 Omron Optical 8K Tea...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,699.00
Save: R 800!
Logitech 910-005283 G305 LIGHTSPEED HERO 12k Black Wireless Gamin...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Logitech 910-007562 MX Master 4 8000 DPI Darkfield Haptic Graphit...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,399.00
Save: R 400!









