XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR76,999.00
R63,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,999.00
Save: R 3,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | 3060 Ti Series |
| Model | Aorus Elite 8G (GV-N306TAORUS E-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHZ |
| Boost Clock | 1785 MHz |
| CUDA Cores | 4864 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14000 MHz |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680x4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | No |
| Features | WINDFORCE 3X Cooling System |
| Alternate Spinning Fans | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Protective Metal Backplate | |
| Gigabyte 3D Active Fan | |
| Graphene Nano Lubricant Double Ball Bearings Fan | |
| Passthrough Screen Cooling | |
| Direct Touch Copper Heat Pipes | |
| Dual Bios | |
| LED Power Indicators | |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 1x 8-Pin & 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 56mm (Dual Slot) |
| Dimensions | 296mm x 117mm x 56mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Awesome - Pieter, 4 May 2022
Given the relative scarcity and inflated pricing of this generation of cards, I'm delighted to finally have one - and the Aorus is a beast of a card, both in size and capability.
I've run the card through it's paces, and it has not disappointed - it easily runs most modern titles at full quality in 1080p (and many in 1440p as well) - I haven't tested 4K as I don't have a monitor for that, but with DLSS you should be able to get decent framerate vs quality with minor tweaking.
It also consistently benchmarks near the top of the 3060 Ti pack (stock) and runs cool during heavy workloads (a given since it has the exact same cooling as the 3070/3080).
Yeah, it's more pricey than the majority of 3060 Ti cards, but you do get some value for that, and additionally the card is actually a real looker. And dual bios, which is always nice.
No remorse here, I'd buy it again :)









