Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR81,999.00
R69,999.00
Save: R 12,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR11,299.00
R7,999.00
Save: R 3,300!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Vision |
| Model | RTX 3060 Ti Vision OC (GV-N306TVISION OC-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3060 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1410 MHz |
| Boost Clock | 1755 MHz |
| CUDA Cores | 4864 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere Architecture |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 14 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Yes, Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 2x HDMI 2.1 |
| 2x DisplayPort 1.4a | |
| HDCP Support | Yes, v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 Displays |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Ampere Streaming Multiprocessors |
| 2nd Generation RT Cores | |
| 3rd Generation Tensor Cores | |
| WINDFORCE 3X Cooling System with alternate spinning fans | |
| RGB Fusion 2.0 | |
| Protection metal back plate | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 650W |
| Power Consumption | 200W |
| Power Connector | 1x 8-Pin, 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Dual |
| Dimensions | 281 x 115 x 40 mm (L x W x H) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Quality product - Berni, 14 December 2022
So far im very happy with this card, temperatures do not get too high and the overall perfomance is great! Running most games om max settings and good frame rates. The build itself is also neat and good looking.
Wootware customer service always adds a positive note to any experience, keep it up guys!!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









