XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,799.00
R11,299.00
Save: R 2,500!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
Zotac GeForce RTX 5090 SOLID OC ZT-B50900J-10P 32GB GDDR7 512-Bit...
In stock with WootwareR76,999.00
R63,999.00
Save: R 13,000!
Palit GeForce RTX 5060 Ti DUAL NE7506T019P1-GB2062D 8GB GDDR7 128...
In stock with WootwareR10,999.00
R7,999.00
Save: R 3,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AORUS |
| Model | RTX 3070 Ti AORUS Master 8G (GV-N307TAORUS M-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 3070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCI-E 4.0 x16 |
| Base Clock | 1580 MHz |
| Boost Clock | 1875 MHz |
| CUDA Cores | 6144 |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 19 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| Memory Bandwidth (GB/s) | 608 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 2x HDMI 2.1 | |
| 1x HDMI 2.0 | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| HDCP | v2.3 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | Supports 4K 120Hz HDR, 8K 60Hz HDR and Variable Refresh Rate as specified in HDMI 2.1 |
| 2nd Gen Ray Tracing Cores | |
| 3rd Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 4 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 7th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 5th Generation | |
| Package Contents | Gigfabyte GeForce RTX 3070 Ti AORUS Master 8G Graphics Card |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 850W |
| Power Connector | 2x 8-Pin 1x 6-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.7 Slot |
| Dimensions | 324 x 142 x 70 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good performer - Hein, 17 September 2021
The hardware is awesome, but the software is lacking. Both the RGB Fusion software as well as Aorus Engine. RGB Fusion does not stay open, once you modify it, in the taskbar as there is no way to minimize it and this leads to problems later on. Aorus Engine on the other hand will cause your screen saver to not work when it stays running in the background, this will necessitate you to manually close the software every time you step away from your PC as this will shorten the life of your expensive gaming monitor quite significantly if you don't, or alternatively turn off your monitor every time you step away from it. This, however becomes quite tedious very soon.
Gigabyte needs to have a good look at their software development as this is the only thing that is holding this product back. If I knew the software was going to be so much of a hassle, I would have settled for a much cheaper alternative. - Looks and Performance - Martin, 6 August 2021
This card (although pricey) is very well priced among other RTX3070TI GPU. definite value for the money.
It looks great in a windowed case (but check the dim's as it just fits in the Corsair 4000D).
Various RGB customization features (if you are into that sort of stuff) and the customized LCD is great to monitor temp, GPU usage...etc.
As per most Gigabyte products quality looks good and it is an easy install but check PSU requirements (3 PCI-E power connectors needed).
Very happy with Wootware shopping experience. Quick to answer e-mails and most importantly they didn't run away with my money like some other "online shop"... :) - Aorus RTX3070 TI - Francois, 19 July 2021
This card is an abselute beast. Pictures dont justify it at all. It perform well, the only thing that i noticed is that it run a bit hot somtimes when i play Warzone. I noticed it Last night while i was playing. Luckily the fans kicked in at full speed and the temp came down really fast. Just gona create a custom fan frofile to prevent this from happening again. I love the RGB that you can customise as you want it and then also the screen on the side work like a bomb. You can monitor your GPU temp and fan speed and manny more on the screen. I only set mine to show temp and fan speed and ofcourse the hatching dragon live view. As always the service from Wootware is of the best there is. I have been buying from them for a few years now. Great service and a BEAST!! of a card.










