Customers Who Viewed This Product Purchased
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
Features Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | AERO Series |
| Model | GeForce RTX 4090 AERO OC (GV-N4090AERO OC-24GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 4090 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 4.0 x16 (x16 Physical) |
| Base Clock | 2235 MHz |
| Boost Clock | Up to 2535 MHz |
| CUDA Cores | 16,384 |
| GPU Architecture | Nvidia Ada Lovelace |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 21 Gbps |
| Memory Size | 24GB |
| Memory Interface | 384-bit |
| Memory Type | GDDR6X |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | Vulkan RT API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 1.4a |
| 1x HDMI 2.1a | |
| HDCP Support | 2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Gigabyte WINDFORCE 3x Cooling System |
| Gigabyte 3D Active Fan Design | |
| Gigabyte RGB Fusion | |
| Dual BIOS | |
| Metal Back Plate | |
| Anti-sag bracket | |
| 3rd Generation Ray Tracing Cores | |
| 4th Generation Tensor Cores | |
| NVIDIA DLSS 3.0 | |
| NVIDIA Reflex | |
| NVIDIA Broadcast | |
| Resizable BAR | |
| NVIDIA GeForce Experience | |
| NVIDIA Ansel | |
| NVIDIA FreeStyle | |
| NVIDIA ShadowPlay | |
| NVIDIA Highlights | |
| NVIDIA G-SYNC | |
| Game Ready Drivers | |
| NVIDIA Studio Drivers | |
| NVIDIA Omniverse | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA NVLink | |
| NVIDIA Encoder (NVENC) | |
| NVIDIA Decoder (NVDEC) | |
| AV1 Encode | |
| AV1 Decode | |
| Power Requirements | |
| Total Board Power | 450W |
| Recommended Power Supply | 1000W |
| Power Connector | 1x 16-Pin 12VHPWR Connector |
| Physical Aspects | |
| Slot Width | 4-Slot |
| Form Factor | ATX |
| Dimensions | 342 x 150 x 75mm (L x W x H) |
| Boxed Accessories | Quick guide |
| Warranty registration | |
| Anti-sag bracket | |
| Anti-sag bracket installation guide | |
| One 16-pin to four 8-pin power adaptor | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!










