| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | EAGLE OC ICE SFF |
| Model | GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G (GV-N507TEAGLEOC ICE-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Core Clock | 2542 MHz |
| CUDA Cores | 8960 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1b |
| 1x HDMI 2.1b | |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| WINDFORCE Cooling System | |
| Hawk Fan | |
| Server-grade Thermal Conductive Gel | |
| RGB Lighting | |
| Dual BIOS (Performance / Silent) | |
| Reinforced Structure | |
| Versatile VGA Holder | |
| Large Vapour Chamber | |
| Composite Copper Heat Pipe | |
| Screen Cooling | |
| NVIDIA SFF-ready | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 1x 16-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 50mm |
| Dimensions | 304mm x 126mm x 50mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Geforce RTX 3070 Ti - Enrico, 31 October 2025
Great service once again from Wootware. The order was placed as soon as they received my payment and they kept me informed throughout the process
The product was well packaged and their courier service was great. This is a great example of how you maintain your customers as they will be getting all my business going forward
Im starting to regret ever using EVETECH as there aftersales service sucks.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
PNY GeForce RTX 5070 Ti Triple Fan VCG5070T16TFXPB1 16GB GDDR7 25...
In stock with WootwareR24,999.00
R18,199.00
Save: R 6,800!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G GV-N507TWF3OC-1...
In stock with WootwareR22,499.00
R19,499.00
Save: R 3,000!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G GV-N507TGAMING OC-16GD...
In stock with WootwareR25,999.00
R21,499.00
Save: R 4,500!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S NE7507T019T2-GB2031U 16GB G...
Stock Coming SoonR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
ZOTAC GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC ZT-B50710J3-10P 16GB GDDR7...
In stock with WootwareR24,199.00
R18,999.00
Save: R 5,200!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti AORUS MASTER 16G GV-N507TAORUS M-16G...
In stock with WootwareR26,999.00
R22,499.00
Save: R 4,500!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti ROG Strix OC Edition 90YV0M90-M0NB00 16G...
In stock with WootwareR27,999.00
R23,999.00
Save: R 4,000!
MSI GeForce RTX 5070 Ti SHADOW 3X OC G507T-16S3C 16GB GDDR7 256-b...
In stock with SupplierR20,599.00
MSI GeForce RTX 5070 Ti GAMING TRIO OC G507T-16GTC 16GB GDDR7 256...
In stock with SupplierR21,496.00
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
Contact for AvailabilityR11,799.00
R8,999.00
Save: R 2,800!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
Contact for AvailabilityR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
























