| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING OC Series |
| Model | RTX 5070 Ti GAMING OC 16G (GV-N507TGAMING OC-16GD) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5070 Ti |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Base Clock | 2300 MHz |
| Core Clock | 2588 MHz |
| CUDA Cores | 8960 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 28Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR7 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | WINDFORCE cooling system |
| Gigabyte Hawk fan | |
| Server-grade thermal conductive gel | |
| RGB Halo | |
| Dual BIOS (Performance / Silent) | |
| Reinforced structure | |
| Versatile VGA holder | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 1x 16 pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 70mm |
| Dimensions | 340mm x 140mm x 70mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 4 Year Warranty (Requires Online Registration) |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Beast of a GPU - Thomas , 16 February 2026
This is my first proper GPU upgrade coming from a GTX 750 ti and a GTX 1650 laptop. Everything I throw at it has been a breeze, running Cyberpunk 2077 in 1440p with path tracing maxed out settings and it doesn't break 65c. Its been very quiet and I love the design of it. Its a beefy model compared to the eagle version, be sure to get a good sized ATX case! Just a side note, I have it in a Corsair Frame 4000D case and the included gpu sag mount touches the right side fan so I resorted to using a vertical different gpu sag mount on the cases mesh bottom. I love this GPU and its gonna be awesome rendering workflows and gaming. Thanks alot Wootware!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,799.00
R18,199.00
Save: R 5,600!
PNY GeForce RTX 5070 Ti Triple Fan VCG5070T16TFXPB1 16GB GDDR7 25...
In stock with WootwareR24,799.00
R18,499.00
Save: R 6,300!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G GV-N507TWF3OC-1...
In stock with WootwareR22,499.00
R19,499.00
Save: R 3,000!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G GV-N507TGAMING OC-16GD...
In stock with WootwareR25,999.00
R21,499.00
Save: R 4,500!
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti AORUS MASTER 16G GV-N507TAORUS M-16G...
In stock with WootwareR26,999.00
R22,499.00
Save: R 4,500!
ZOTAC GeForce RTX 5070 Ti SOLID SFF OC ZT-B50710J3-10P 16GB GDDR7...
In stock with WootwareR24,199.00
R18,999.00
Save: R 5,200!
ASUS GeForce RTX 5070 Ti ROG Strix OC Edition 90YV0M90-M0NB00 16G...
In stock with WootwareR27,999.00
R23,999.00
Save: R 4,000!
MSI GeForce RTX 5070 Ti SHADOW 3X OC G507T-16S3C 16GB GDDR7 256-b...
In stock with SupplierR20,599.00
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G GV-N507TAERO OC-16GD 16G...
In stock with SupplierR21,394.00
Gigabyte GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G GV-N507TEAGLEOC...
In stock with SupplierR22,143.00
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
ASUS TUF-GAMING-1200G TUF Gaming 1200W 80 Plus Gold Certified Ful...
In stock with WootwareR5,299.00
R3,599.00
Save: R 1,700!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Super Flower SF-1000F14XP Leadex VII Platinum PRO 1000W 80 Plus P...
In stock with WootwareR3,349.00
R2,799.00
Save: R 550!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,349.00
R3,149.00
Save: R 1,200!
























