Customers Who Viewed This Product Purchased
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | H610M H DDR4 |
| Model | GA-H610M-H-DDR4 (Rev 1.0 / 1.1 / 1.2 / 1.3) |
| CPU | LGA1700 socket: Support for 12th Generation Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors |
| Support for 13th Generation Intel Core, Pentium Gold and Celeron Processors (Requires BIOS update) | |
| Chipset | Intel H610 Express Chipset |
| Memory | Support for DDR4 3200/3000/2933/2666/2400/2133 MHz Memory Modules |
| 2 x DDR4 DIMM Sockets Supporting up to 64GB (32GB Single DIMM Capacity) of System Memory | |
| Dual Channel Memory Architecture | |
| Support for ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8 Memory Modules (Operate in non-ECC Mode) | |
| Support for non-ECC Un-buffered DIMM 1Rx8/2Rx8/1Rx16 Memory Modules | |
| Support for Extreme Memory Profile (XMP) Memory Modules | |
| Onboard Graphics | |
| VGA D-Sub | 1 x D-Sub Port, Supporting a Maximum Resolution of 1920x1200@60 Hz |
| HDMI | 1 x HDMI Port, Supporting a Maximum Resolution of 4096x2160@60 Hz |
| HDMI Port supports HDMI 2.1 TMDS and HDCP 2.3 | |
| NOTE: Graphics Specifications May Vary Depending on CPU Support. | |
| Expansion Slots | |
| CPU Direct | 1x PCIe 4.0 x16 Physical, x16 Electrical Slot |
| Intel H610 Chipset | 1x PCIe 3.0 x1 Physical, x1 Electrical slot |
| Storage | |
| Intel H610 Chipset | 1 x M.2 Connector (Socket 3, M key, type 2260/2280 PCIe 3.0 x4/x2 SSD Support) |
| 4 x SATA 6Gb/s Connectors | |
| USB Connectivity | |
| Intel H610 Chipset | 4 x USB 3.2 Gen 1 Ports (2 Ports on the Back Panel, 2 Ports Available Through the Internal USB Header) |
| 4 x USB 2.0/1.1 Ports on the Back Panel | |
| Third-Party USB HUB | 4 x USB 2.0/1.1 Ports Available Through the Internal USB Headers |
| Audio | |
| Codec | Realtek ALC897 Audio CODEC |
| High Definition Audio | |
| 2/4/5.1/7.1-channel support with front-panel jack retasking | |
| Networking | |
| LAN | Realtek RTL8111H Gigabit Ethernet RJ-45 LAN 10/100/1000Mbps |
| WiFi | N/A |
| General | |
| Back Panel I/O Connectivity | 1 x PS/2 keyboard Port |
| 1 x PS/2 Mouse Port | |
| 1 x D-Sub Port | |
| 1 x HDMI 2.0 Port | |
| 2 x USB 3.2 Gen 1 Ports | |
| 4 x USB 2.0/1.1 Ports | |
| 1 x RJ-45 Port | |
| 3 x Audio Jacks | |
| On-Board I/O Connectors | 1 x 24-pin ATX Main Power Connector |
| 1 x 8-pin ATX 12V Power Connector | |
| 1 x M.2 Socket 3 Connector | |
| 4 x SATA 6Gb/s Connectors | |
| 1 x CPU Fan Header | |
| 2 x System Fan Headers | |
| 1 x RGB LED Strip Header | |
| 1 x Front Panel Header | |
| 1 x Front Panel Audio Header | |
| 1 x USB 3.2 Gen 1 Header | |
| 2 x USB 2.0/1.1 Headers | |
| 1 x Trusted Platform Module Header (For the GC-TPM2.0 SPI/GC-TPM2.0 SPI 2.0 Module Only) | |
| 1 x Serial Port Header | |
| 1 x Clear CMOS Jumper | |
| I/O Controller | iTE I/O Controller Chip |
| BIOS | 1x 256 Mbit Flash |
| Use of licensed AMI UEFI BIOS | |
| PnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0 | |
| Form Factor | Micro ATX Form Factor, 230 x 215mm |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Customers Who Bought This Also Bought
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Intel BX8071514100F Core i3-14100F 4-Core 4.70GHz Raptor Lake-S S...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Antec VSK4000B-U3 Steel Black ATX Mid-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR749.00
R649.00
Save: R 100!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!






















