| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | Gaming Series |
| Model | RADEON RX 7600 Gaming OC 8G (GV-R76GAMING-OC-8GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7600 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Compute Units | 32 Compute Units |
| Ray Accelerators | 32 |
| Stream Processors | 2048 Unified |
| Base Clock | 1875 MHz |
| Game Clock | Up to 2355 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2755 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 18Gb/s |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Bandwidth | 288GB/s |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | WINDFORCE 3X Cooling System with Alternate Spinning Fans |
| Triple 80mm Sleeve Bearing Fans with Zero RPM Mode | |
| Wrap-Around Protective Backplate | |
| Dual BIOS Switch | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 145W |
| Minimum Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-Pin PCI PEG |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.2-Slot |
| Dimensions | 282 x 115 x 50mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent Performance and Value - Jp, 25 August 2025
Great graphics card, runs smoothly and delivers excellent performance for gaming. Easy to set up and works perfectly with my build. Very happy with the purchase!
- AMAZING - MDW, 30 June 2025
This GPU is the ultimate budget graphics card, easy to install, good performance, beautiful aesthetics and quiet under light loads. I use it to play Minecraft, Roblox and even Fortnite at 1080p ultra settings and it still delivers, I mean 250 Avg FPS??! This card is goated for the price and even performs good when recording. Easiest 5 starts of my life.
- Good GPU - Ben, 27 February 2025
It is a good gpu for the price often outperforming the 4060. The only issue ive had is driver issues but that can be fixed, pretty annoying though. Can manage GOW ragnarok at medium settings 1080p at an average of like 90-120 fps. Love the card! Hate the drivers and software.
- Great 1080p budget GPU - Julian, 20 January 2025
It turns out that 8gb of Vram is plenty for my 7 yr old son when it comes to playing roblox and minecraft at 1080p.
The performance is admirable for the price and the 3 x fan design keeps the card quiet and dead cool under full gpu load.
Customer service / feedback was good from wootware and the GPU was deilvered sooner than expected. - Great performance at a great price! - Claude, 16 January 2025
Very impressed with how good this card performs. I can play most, if not all, my games at 1080p on Ultra settings @75Hz. It stays relatively cool during load, as well. Would definitely reccomend if you are looking for a great 1080p card that isn't gonna cost an arm and a leg.
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
Sapphire Radeon RX 7600 PULSE 11324-01-20G 8GB GDDR6 128-Bit PCIe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,999.00
Save: R 2,300!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling FX240 INF FX INF Series 240mm ARGB Black Liquid CPU Co...
In stock with WootwareR1,149.00
R949.00
Save: R 200!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!



















