XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,999.00
R5,999.00
Save: R 3,000!
Palit GeForce RTX 5070 Ti GamingPro-S OC NE7507TS19T2-GB2031U 16G...
In stock with WootwareR23,999.00
R18,499.00
Save: R 5,500!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 Ti INFINITY 3 NE7506T019T1-GB2061S 16GB GD...
In stock with WootwareR13,999.00
R11,499.00
Save: R 2,500!
MAXSUN Arc B580 Milestone 12G B580-MILESTONE-12G 12GB GDDR6 192-b...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,599.00
Save: R 1,900!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | GAMING Series |
| Model | Radeon RX 7700 XT GAMING OC (GV-R77XTGAMING-OC-12GD) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 7700 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Compute Units | 54 Compute Units |
| Ray Accelerators | 54 RT units |
| Stream Processors | 3456 Unified |
| Base Clock | 1785 MHz |
| Game Clock | Up to 2276 MHz |
| Max Boost Clock | Up to 2599 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| GPU Design | TSMC 6nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 48MB |
| Effective Memory Clock | 18Gb/s |
| Memory Size | 12GB |
| Memory Interface | 192-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 |
| 2x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | WINDFORCE Cooling System Design |
| Triple Ball Bearing 00mm Alternate-Spinning Fans | |
| Vented Metal Backplate | |
| Gigabyte RGB Fusion Integration | |
| PCI Express 4.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 245W |
| Minimum Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.5 Slots |
| Dimensions | 302 x 130 x 56mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Loving my new card went from a 3060 to the 7700xt - Awie, 6 March 2025
Running 1440p at high refresh with no upscaling super happy with it. Card runs nice and cool never seen above 60 degrees while gaming stays cool at 32 degrees idle overall happy for the price its a no brainer compared to the competitor cards out there. AV1 is also a game changer for streaming.
- Great GPU - Dylan, 17 January 2025
Loving my new GPU. Went from a 3060 to a 7600 XT to a 7700XT. Each jump is a signifcant difference.
Shes a beatuiful card! Cools lovely and has a nice mirror finish aroung the RGB Gigabyte logo.
- Solid GPU - Renton, 5 December 2024
Loving my new card, went from 580 8gb 2048sp to this so big difference. Running 4k TV with no issues and upscaling can be used as this card is designed for 1440p not 4k, still runs most games in 4k without breaking a sweat. I suggest HYPR RX in AMD setting but you just need to stop it from maxing out your fan speed and turning into a jet. The fan is very quiet and doesn't even run most of the time and the small RGB name adds to the ARGB aesthetic. My only suggestion is spending the extra on the 7800xt for the extra performance or go for a 7900xt if possible, for future proofing. The great thing also about this card is the size making it easier to fit in smaller cases, I really wanted the Monotech AIR 100 ARGB Case and the XFX card was just too big so went for the Gigabyte and very happy.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









