
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox G10 |
| Processor | |
| Model | Ryzen 5 3500U |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Max Turbo Frequency | 3.70 GHz |
| Core Count | 4 |
| Thread Count | 8 |
| Cache | 4MB L3 Cache |
| Memory | |
| Total Installed | 16GB(2x8GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 2400MHz |
| Maximum Capacity | Max up to 64GB |
| 2x SO-DIMM Slots (Both Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Radeon Vega 8 Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1200 MHz |
| Graphics Cores | 8 |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB PCIe 3.0 x4 2280 M.2 SSD |
| Supported | 2x PCIe 3.0 x4 2280 M.2 Slots (1x Occupied) |
| Input / Output | |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 1× USB 2.0 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (DisplayPort v1.4 4K@30Hz, Power Delivery) | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Power Delivery) | |
| 1x HDMI2.1 TMDS (4K60Hz) | |
| 1× DisplayPort v1.4 (4K60Hz) | |
| 1x 3.5mm CTIA Audio Jack | |
| 1x RJ-45 2.5 Gigabit Ethernet | |
| 1x Power Key | |
| Communications | |
| Ethernet | 1x Realtek 8125BG RJ-45 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Realtek RTL8822CE WiFi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.0 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | USB Type-C, 19V/3.42A (supports both PD and non-PD chargers) |
| VESA Stand | Yes |
| Dimensions | 103mm x 98mm x 42mm |
| Packaging List | User Manual |
| Warranty Card | |
| Power Adapter | |
| VESA Stand | |
| HDMI Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DDR4-2400MHz 1TB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD Windows 11 Pro Silver Mini PC - REBECCA, 16 March 2026
I have been out of town for two weeks, so have not used it much. It seems fine, however there is a problem with the bluetooth connectivity. It doesn't pick up all the devices and drops connection on those that it did pick up. When using the auxiliary cable for a bluetooth speaker, there is a grinding noise. It also runs very hot - even when just checking email.
- Amazing little pc but lacks power - Elgar, 3 December 2025
This little unit is so compact for its capabilities.
Pro's
- Compact and looks nice on your desk
- Includes VESA mount bracket so if your monitor is not VESA mounted, you could mount the unit to your monitor
- Quite, even when running hot
- Upgradeable on RAM and SSD
Cons
- Processor lacks power. Its a mobile processor and a bit disappointed in its performance. I use it for Home Server and works okay but any other tasks may struggle
- SSD is not that fast but could be due to the power limitations or the mobile processor but the SSD is slow mainly on boot up times and restarts
Overall you pay for the upgrade factor and the compactness of the unit. - Bad included SSD - Antonie, 19 September 2025
The product is pretty good especially for the price. HOWEVER the included NVME drive is flaky and cuts out requiring a hard reset. I want to use the mini PC as a media server in addition to a TV PC and when I go away and want to access the device through my VPN is will sometimes crash and even though I set Linux restart on kernel panic the device is stuck at BIOS since it cannot detect the NVME drive that the damn thing came with.
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!
Logitech 920-003161 MK220 Cordless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR599.00
R399.00
Save: R 200!











