GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 16GB(2...
In stock with WootwareR14,799.00
R9,999.00
Save: R 4,800!
GMKtec NUCBOX G3S Titanium Grey Intel N95 3.40GHz Quad-Core 8GB(1...
In stock with WootwareR7,999.00
R5,499.00
Save: R 2,500!
GMKtec NUCBOX M6 Ultra Black AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16G...
In stock with WootwareR14,199.00
R10,199.00
Save: R 4,000!
Apple MU9D3SO/A Mac Mini M4 10-Core 16GB (On-Board) LPDDR5 10-Cor...
In stock with WootwareR13,999.00
R10,999.00
Save: R 3,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,199.00
Save: R 1,800!
GMKtec NUCBOX M3 Black Intel Core i5 12450H 4.40GHz 8-Core 32GB(2...
In stock with WootwareR17,499.00
R11,799.00
Save: R 5,700!
GMKtec NUCBOX K8 Plus AMD Ryzen 7 8845HS 5.10GHz 8-Core 32GB (2x1...
In stock with WootwareR25,999.00
R16,499.00
Save: R 9,500!
GMKtec NUCBOX K12 AMD Ryzen 7 H 255 4.9GHz 8-Core 32GB (2x16GB) D...
In stock with WootwareR23,999.00
R14,999.00
Save: R 9,000!
GMKtec NUCBOX G10 AMD Ryzen 5 3500U 3.70GHz 4-Core 16GB(2x8GB) DD...
In stock with WootwareR10,799.00
R8,799.00
Save: R 2,000!
PELADN WO4 Trycoo AMD Ryzen 5 5600H 4.20Ghz 6-Core 16GB (1x16GB) ...
In stock with WootwareR10,599.00
R7,999.00
Save: R 2,600!

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | GMKtec |
| Series | Nucbox |
| Model | Nucbox M3 Plus |
| Processor | |
| Model | Core i9-12900HK |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Max Turbo Frequency | 5.00 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.00 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.80 GHz |
| Performance-cores | 6 |
| Efficient-cores | 8 |
| Thread Count | 20 |
| Cache | 24MB Intel Smart Cache |
| Lithography | Intel 7 |
| Memory | |
| Total Installed | 32GB(2x16GB) |
| Type | DDR4 |
| Speed | 3200MHz |
| Maximum Capacity | Max up to 64GB |
| 2x SO-DIMM Slots (Both Occupied) | |
| Graphics | |
| Type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.45GHz |
| Execution Units | 96 |
| Storage | |
| Installed | 1x 1TB PCIe 3.0 2280 M.2 SSD |
| Supported | Max Up to 2TB |
| 1x PCIe 4.0 x4 2280 M.2 Slot (Occupied) | |
| 1x SATA 2242 M.2 Slot | |
| Input / Output | |
| Ports | 3x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Type-A |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 2x HDMI (4096x2160@60Hz) | |
| 1x USB Type-C (DisplayPort v1.4 Alt Mode) | |
| 1x 3.5mm Audio Jack | |
| 1x 2.5Gb RJ45 LAN Jack | |
| 1x DC In Port | |
| Communications | |
| Ethernet | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | 802.11ax WiFi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth v5.2 |
| General | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| AC Adapter | 20V/5A 100W |
| VESA Bracket | Yes |
| Compliance | CE / FCC / ROHS |
| Dimensions | 114mm x 106mm x 42.5mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
- MiniPC Review - David, 17 October 2025
I am very happy with my purchase. Super convenient and fast. I don't have to cart a laptop around when I am working from the office. My MiniPC fits into a small bag.
- GMKtec NUCBOX M3 Plus - Impressive - Johann, 9 February 2025
I've been using a Lenovo laptop (Ryzen 7, 32 BG RAM, 500 GB SSD, 1TB HDD) for the last 2.5 years and needed a replacement. I don't specifically need the mobility of a laptop and was advised to consider the NUCBOX. So far I am very impressed with the overall performance.
I installed Ubuntu 24.04, use VirtualBox for VMs and do some C/C++ development for the Raspberry Pi Pico series MCU and it seems to be more stable than the laptop and out performs it too. On the laptop I needed a separate USB to HDMI adaptor for a second external monitor as the laptop doesn't support video over the USB-C port, the NUCBOX already comes with 2 x HDMI ports and apparently supports video over USB-C too. - Nucbox feedback - Ross, 9 December 2024
Thanks so much for your superb service. The Courier Guy got me the gear earlier than promised, which is always nice.
The computer works really well, I'm very pleased.









