ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR699.00
R579.00
Save: R 120!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
Sudokoo R-SK700V-WHNDAN-GAS SK700V White 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,549.00
R1,199.00
Save: R 350!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | SE - Series |
| Model | SE-214-XT ARGB |
| Compatibility | Intel LGA1851 / 1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 180W |
| Overall Dimension | 124×72×150mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4× 6mm Heatpipe(Direct Touch) Aluminum Fin |
| Weight | 850g |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 500±200-1500±10%RPM(PWM)(ARGB) |
| Max. Air Flow | 68.2CFM |
| Max. Static Pressure | 1.87mmH2O |
| Noise | 13.8-30.5dB(A) |
| Rated Voltage | 12VDC (4pin PWM) / 5V (3pin ARGB) |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM / 5V 3Pin ARGB |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Works perfectly on 5600X - Hendrik, 20 April 2025
Works great and stays pretty quiet. Never seen it go into 60C on load, playing Marvel Rivals
- Works great - Tlou, 28 February 2025
Upgraded from a stock cooler and my cpu temps dropped from 85 to 55 while gaming
- It actually looks really cool in person - Plamedi, 17 October 2024
The fan has been working great. I haven't had any issues with thermals at all, whether playing games or compiling large codebases. The little booklet with instructions was more than enough to get the installation right the first time. Comes with a sachet of thermal grease which I used, and also has caused no issues. Considering the price, this is some good stuff here.
- Much better than (RM1) stock cooler - Glan, 14 July 2024
I used this on i3 12100 and it reduced temps by an average of 20*C while being less noisy.
It does the job very well at an affordable price, I love it. - Excellent on all CPUs - Paul, 11 March 2024
Having previously used one of these on a i7-4770K this time round I tried it on a i7-3770 and then a Ryzen 5 PRO 4650G. In both cases it lowered the temperature of the CPU by 20°C compared to the stock coolers when the CPU was maxed out. That is insanely good.
- Works, but cryptic - Mark, 19 July 2023
The product works as intended. But it comes with too few assembly instructions, and the RGB only works if you have a specific port in your motherboard that doesn't seem to be that common. Mine is on a ASUS Prime A320M-K motherboard
- Great looking light Cooler. - Wouter, 31 May 2023
Not too big and heavy and installation was easy. With the right amount of thermal compound my older PC is now running at good temperatures. I love the look of the cooler as it gives my PC a great look in a new modern case as well. I have not used the light as of yet but I bet it looks fantastic.
- Cooler works fine - Andrew, 15 May 2023
Replaced my i7-7700 stock cooler with this. It is almost silent. Main source of noise now is my PSU fan.
The rgb lights connect separately. So you don't need to use them unless you are a 10 year old.
Decent product. - These are much better quality than the price suggests. - Eugene, 12 April 2023
I bought two, one white one black for my twins's PCs.
They look good quality, works great for the 10300s they're cooling and the bonus of ARGB. Would definitely recommend. - Quality Budget Cooler that Packs a Punch - Wynie, 15 March 2023
No complains about the cooler. I have a Ryzen 5 5600 and it does a really good job at dissipating the heat even during hot days. Haven't seen a temperature above 69C (playing at an ambient temperature of 34C).
- Solid entry cooler - Wikus, 22 February 2023
Very decent cooler its a cheaper version of the Hyper 212 can add 2nd fan as well.Keeps i7 4790s 10-15 degrees cooler and supports newer am5 and 1700 sockets so nice future upgrade.
- Incredible value for money - Paul, 23 January 2023
I am running this on a i7-4770K and it is a missive increase over the stock cooler! Not only is it a lot quieter it also runs far cooler under load. I am very happy and will be using ID-Cooling products again.










