| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | CPU Coolers |
| Model | SE-214-XT PLUS |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 200W |
| Overall Dimension | 124×98×150mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4×Ф6mm Heatpipe Direct Touch Aluminum Fin |
| Weight | 650g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 700 ~ 1800±10% RPM |
| Max. Air Flow | 76.16CFM |
| Max. Static Pressure | 2.15mmH2O |
| Noise | 35.2dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC (4pin PWM) |
| Operating Voltage | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.2A |
| Power Input | 2.4W |
| Bearing Type | Hydraulic |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great cooler, great price. - Jammie1, 17 April 2026
Fits very nicely in my case, and lowers my max cpu temps 20 degrees. Fan speed minimum is quite audible, but fans can be replaced as they are standard 120mm fans. I wouldn't use the included thermal paste sachet, simply because it is hard to apply properly. Comes with a mini fan splitter, so don't worry about the dual fans.
- Super Cool - Firoz, 29 January 2026
Got this cooler for my Intel i7-7700 running a fairly well strained Proxmox server. Temps using the stock cooler were constantly well above 70°C. After installing the ID-Cooling SE-214-XT PLUS my temps on the CPU went down to 45°C - 50°C and stays there even under heavy load.
- ID-Cooling SE-214-XT PLUS 120mm Black PWM Tower CPU Cooler - Erwin, 12 November 2025
So far so good using it now for a week kept my temperature down from 70-80 degrees down to 60 degrees max while gaming my idle temperature is around 30-35 degrees. I would recommend this product works well for now time will test how long it will last.
- Good Affordable cooler - Jason, 10 August 2025
This a great cooler. Runs quiet and efficient.
- Best budget buy - Rowan, 21 February 2025
Bought this to try on my 12th i5 and it works great. Idle temps are around 30°c and gaming around 55°c. Very quiet during operation. Would recommend for the average gamer
- Excellent - Michiel, 24 January 2025
Easy to install, it's cheap and performance is excellent.
- Excellent - Lendorin, 17 October 2024
Please with the product, installation was not the easiest but performs very well for the price. Idle temps on my 13400F where around 24°C.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Crucial CT32G4DFD832A 32GB (1x32GB) DDR4-3200 CL22 1.2V Green Des...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,399.00
Save: R 600!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,299.00
Save: R 700!











