ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID Cooling |
| Series | SE Series |
| Model | SE-214-XT PRO |
| Compatibility | Intel LGA 1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 180W |
| Overall Dimension | 124×72×151mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4× 6mm Heatpipe(Direct Touch) Aluminum Fin |
| Weight | 550g (Heatsink Fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 600±200~1500±10%RPM(PWM) |
| Max. Air Flow | 70CFM |
| Max. Static Pressure | 2.15mmH2O |
| Noise | 28.9dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC |
| Operating Voltage | 10.8~13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.15A |
| Power Input | 1.8W |
| Bearing Type | Hydraulic Bearing |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Cooler - Duane, 24 July 2024
Very happy with this cooler. Paired it with an old i7, and the temps are great and the fan is very quiet! Excellent value in this price range. No complaints at all.
- Best Budget CPU cooler - Tyrell, 23 June 2024
I've bought 3 of these CPU coolers for older computers I've upgraded.
The SE-214-XT is the BEST BUDGET CPU Cooler.
You will not find anything that is of this quality for this price.
So long as your Computer case has clearance height, you should buy this cooler.
With one fan it works well, but I've put two fans on, in a push pull configuration (A little noisy) but it performs. - So much better than the stock cooler - DW, 27 May 2024
Moving from the stock Ryzen cooler to the SE-214-XT, my 2700x went from 95 under load to around 68-77, and from 80 at idle to about 55-60
- Absolute steal... - FLUZO, 24 March 2024
For just R340 this cooler is insane. The fan is extremely quite and is capable of keeping my 75W cpu under 80°C at all times and that doesn't seem impressive until you realize that this is in a area where the temperature is often over 40°C. I am really happy with it. Easy to install, great performance for the price and it looks so good with an all black build????
- cool - Michiel , 5 February 2024
awesome little cooler, its rather light and perfect for 65w CPUs, barely goes over 60C and is silent. It was over 30C when tested so results were really good.
- Excellent!! - Edward, 1 February 2024
Perfect little upgrade to my Ryzen 5 3600 which was rocking a stock cooler previously. Temps improved by 5 degrees at idle and 10-15 degrees under full sustained load. unbeatable for the price
- Probably the best budget cooler out there right now. - Brody, 7 September 2023
This cooler is an excellent performer, especially considering its low cost. It impressed by efficiently cooling a high-power 200W CPU and maintaining a maximum temperature of only 55°C during a rigorous one-hour stress test. This level of performance is particularly notable, given its affordability.
I would highly recommend this to anybody who needs a massive upgrade from a stock one that punches way above its weight.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









