Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 10th Gen Comet Lake |
| Model | BX8070110700 |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i7-10700 |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 8 |
| Number of Threads | 16 |
| Processor Base Frequency | 2.90 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.80 GHz |
| Cache | 16 MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 4.80 GHz |
| TDP | 65 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-2933 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 45.8 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20 GHz |
| Graphics Video Max Memory | 64 GB |
| 4K Support | Yes, at 60Hz |
| Max Resolution (HDMI 1.4) | 4096x2160@30Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096x2304@60Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel InTru 3D Technology | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel Clear Video Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x9BC5 |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1200 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | Yes |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes with Intel ME |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Intel BX8071514700KF Core i7-14700KF 20-Core 5.60GHz Raptor Lake-...
Stock Coming SoonR8,070.00
R7,199.00
Save: R 871!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,399.00
Save: R 2,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR10,999.00
R8,999.00
Save: R 2,000!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,599.00
Save: R 400!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Seagate ST18000NM000J Exos X18 Standard Model FastFormat (512e/4K...
Contact for AvailabilityR11,180.00
XPG AX4U320016G16A-DT50 SPECTRIX D50 RGB 32GB (2x16GB) DDR4-3200M...
In stock with WootwareR6,699.00
R5,999.00
Save: R 700!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!

















