Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 10th Gen Comet Lake |
| Model | BX8070110600KF |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i5-10600KF |
| Lithography | 14 nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Processor Base Frequency | 4.10 GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.80 GHz |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| TDP | 125 W |
| Configurable TDP-down Frequency | 3.80 GHz |
| Configurable TDP-down | 95 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-2666 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | N/A |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1200 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015D |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Thermal Velocity Boost | No |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel vPro Platform Eligibility | No |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes with Intel ME |
| Intel OS Guard | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
Intel BX8071514600KF Core i5-14600KF 14-Core 5.30GHz Raptor Lake-...
Contact for AvailabilityR5,368.00
R4,199.00
Save: R 1,169!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,199.00
Save: R 3,274!
Intel BX8071514500 Core i5-14500 14-Core 5.0GHz Raptor Lake-S Soc...
In stock with WootwareR5,399.00
R4,199.00
Save: R 1,200!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,499.00
Save: R 2,974!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lenovo 21SK000RZA ThinkBook 16 G8 Intel Core Ultra 5 225U 4.8Ghz ...
In stock with SupplierR17,486.00
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!























